07 Ekim 2015
 • İstanbul
  22°C

   
 • Ankara
  19°C

   
 • İzmir
  26°C

   
Piyasalar
 • USD2,94
 • EURO3,31
 • ALTIN710,00
 • BIST 10078698,17

MEDYA

Güncelleme :16-04-2011 14:22|Haber Tarihi :16-04-2011 14:220 Yorum

Taraf yazarı Markar Esayan'ın annesi Çerkes babası Ermeni diye uzun süre akrabaları uzun süre ona cephe aldı

Taraf yazarı Markar Esayan'ın annesi Çerkes babası Ermeni diye uzun süre akrabaları uzun süre ona cephe aldı Taraf yazarı Markar Esayan'ın annesi Çerkes babası Ermeni diye uzun süre akrabaları uzun süre ona cephe aldı Taraf yazarı Markar Esayan'ın annesi Çerkes babası Ermeni diye uzun süre akrabaları uzun süre ona cephe aldı

Markar Esayan, köşe yazılarındaki samimi ve sıcak üslubunun yanı sıra dördüncü romanının hazırlığını yapan bir edebiyatçı. Çerkes bir annenin ve Ermeni bir babanın çocuğu.

Daha en başından ve en yakınından gelen zorluklarla başlamış 'hayat' denen 'en gerçek' hikâyeye... Zaman gazetesinden Fatih Vural Taraf Gazetesi yayın koordinatörü de olan Esayan ile hikâyesini konuştu.

Markar Esayan, 1969'da Çerkes bir annenin ve Ermeni bir babanın çocuğu olarak dünyaya geliyor. Zor bir varoluş mu, o dönem için?

Annem ve babamın birlikteliklerinin tek kelimeyle karşılığı: Aşk. Babam Sivaslı. 1915'te büyük yıkım yaşayan ama hayatta kalan, 1929'da can güvenliği için İstanbul'a göç eden bir ailenin oğlu. İstanbul'a geldikleri gün babam doğuyor. Büyükbabam, Sivas'taki bir Ermeni köyü olan Tavra'nın ağası ve çok zenginmiş. Atatürk, Sivas Kongresi'nde de onun Müslüman ortağı Halis Bey'in evinde kalıyor. Daha sonra Şapka Devrimi'nde Halis Bey idam ediliyor. Dedem de 'Sıra bana geldi.' diye, varlığını alıp Ermenistan'a gidiyor. Ancak orada, abisinin karısı, büyükbabamı Bolşeviklere ihbar ediyor. Büyükbabam, Anadolu'daki bütün Ermeniler gibi çok dindar birisi. Her sabah secdeye durmadan ağzından kelime çıkmıyor. O sırada Bolşevikler var ve dinini yaşamak yasak.

Hangi tarihe denk geliyor bu olaylar?

1927�1928 arası... Ev baskına uğruyor, bütün mallara el konuluyor. Sınır dışı ediliyorlar. Büyükbabam, doğurmak üzere olan babaannem için özel bir vagon kiralıyor ve Tiflis üzerinden İstanbul'a geliyorlar. Dedem, aynı 'Züğürt Ağa' gibi... Sivas'ta kalan eşyalarını satmaya gidiyor. Saf da bir adam. Ticaret bilmiyor. Harbiye'de açtığı kahvehaneyi batırıyor. En sonunda kapıcılığa kadar düşüyor. Babam 6 yaşındayken büyükbabam ölüyor.

Annenizin hikâyesi ne?

Annem, Kütahya Tavşanlı doğumlu. 4-5 yaşlarında babasını kaybediyor. Anneannem 3 çocukla kalıyor. Bir doktorun muayenehanesine temizliğe gidiyor, annemi de götürüyor. Doktor, zengin bir ailenin çocuğu. Köşkte yaşıyorlar. Annesi bir gün İstanbul'dan geliyor ve bakıyor ki anneannem sersefil bir halde. "Bu çocuğu bize evlatlık ver. Bari bu kurtulsun." diyor.

Kabul ediyor mu?

Kabul ediyor. Annem Göztepe'deki konağa yerleşiyor. Ama arada bir sığıntı muamelesi görüyor.

Külkedisi gibi...

Aynen öyle. Bir nevi hizmetçilik yapıyor. Üvey kardeşleri, annemi kabul etmiyor, şiddet uyguluyorlar. Annem bir an önce o evden kurtulmak için 16 yaşında evleniyor. 17 yaşında Nergis ablam doğuyor. Sonra, anlaşamıyorlar. Annem ayrılır ayrılmaz, kızını da yanına alıp bir işe giriyor, sekreterlik yapıyor. Orada tanıştığı bir arkadaşının evine yerleşiyor, Dolapdere'de. Babamın dükkânı da, onların evlerinin yanında.

Babanızla burada mı tanışıyorlar?

Babam, 3-4 metrekare bir dükkanda kundura ustalığı yapıyor. Dükkâna gidip gelirken tanışıyorlar. Babam da iki evlilik yapmış ve üç çocuğu var. İkinci eşi, boşanmak istemiyor ama fiilen ayrılmışlar. İkisi bir araya geliyor ve Şişhane'de ev tutuyor. 1969'ta ben, 1973'te kız kardeşim Sima dünyaya geliyor. Babam işlerini genişletiyor bu arada. Fakirlikten gelen hırsla, hayata yapışıyor. Türkiye'de taksitle mal satan ilk tüccarlardan biridir babam.

Taksitli satış yapmayı nereden öğrenmiş?

Kendisi keşfetmiş. Araştırmıştı, Ankara'da ve İstanbul Beşiktaş'ta bunu uygulayan iki kişi daha varmış. Böylece işini çok genişletti. Beyaz eşya ve tüp gaz bayisi açtı. Fakirlikten getirdiği acıları unutmadığından hayır işlerine girdi. Herkes babasıyla gurur duyar ama o benim için çok özeldir. Dükkânımız banka gibiydi. Her ayın başında, yaşlılar dükkâna gelip babamdan maaş alırdı. Vakıf gibi... Kimin başı sıkışsa, din, ırk farkı gözetmeksizin yanında olurdu. Paraya sıkışan olur, "Aram ustaya git, halleder." derler. Sadece benim bildiğim 400'den fazla çifti evlendirdi.

Çerkes bir anne ve Ermeni bir babanın kurduğu aileye, akrabalarının tepkisi ne oldu?

Uzun süre akrabasız büyüdük! 1915'in acısını taze tutan baba tarafım, Müslüman ve Türk bir kadınla evlendiği için babama cephe aldı. Halam bu konuda çok sertti. Amcam sonradan yumuşadı. 13-14 yaşımda amcamı ilk defa gördüm. Amcam geldi, annemi onore etti. Sonra hep annemi korudu.

Anneniz nasıl davranıyor bu durum karşısında?

Annem, kendisini her zaman geride tuttu. Patrik Şnork Kalusyan'ın sağ koluydu. 70'ler ASALA terörünün olduğu yıllar... Gözetim altındayız. Babam yürekliydi. Halıcıoğlu'ndaki Ermeni Mezarlığı 70'li yıllarda işgal altındaydı. 18 gecekondu vardı üstünde, mezarlık diye bir şey kalmamıştı. Patrik, babamdan orayı kurtarmasını istemişti. Babam, o 18 gecekonduyu yıktırıp, toprağın altında kalan mezar taşlarını tek tek bulmuş. Etrafını duvarla çevirip, bugünkü hale getirdi.

 

BABASI ANNESİNİN DİNİNE KARIŞTI MI?



 
   
   Bu elma her derde deva!
   Çernobil hayvanlar için cennet oldu
   DÜNYA07 Ekim 2015206 Kez İzlendi!
   Çernobil hayvanlar için cennet olduİngiliz Profesör Jim Smith, bölgeye ilişkin araştırmasını Current Biology isimli dergide yayınladı.
   Bodrum'da SGK arşivi kurutluyor
   GÜNCEL07 Ekim 2015226 Kez İzlendi!
   Bodrum'da SGK arşivi kurutluyorBodrum İlçesi'nde 23 Eylül'de yaşanan selin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bodrum Şubesi'nin arşiv bölümü de zarar gördü.
   Çılgın liselilerden akıl oyunları
   MİZAH07 Ekim 2015
   Çılgın liselilerden akıl oyunları2775 Kez İzlendi!
   Suudi koca böyle yakalandı
   DÜNYA07 Ekim 2015
   Suudi koca böyle yakalandı2585 Kez İzlendi!
   Yılın en iyi düğün fotoğrafları
   GÜNCEL07 Ekim 2015
   Yılın en iyi düğün fotoğrafları6267 Kez İzlendi!
   Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
   Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
   Yükleniyor...