YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2017 09:22 - Güncelleme: 15 Mayıs 2017 09:23

Anneler gününü kutlama güzel kardeşim

Anneler gününü kutlayan, aldığı hediyeyi sosyal medyada paylaşan, annesiyle olan fotoğraflarını etrafındaki herkesin gözüne sokan güzel kardeşim, sana birkaç sözüm olacak.

Anneni çok seviyorsun, babanı da. Onlar da seni çok seviyorlar fakat bu durumu cümle aleme duyurmanın, göstermenin alemi yok. Okullarda öğrenciler, sokakta, mahallede çocuklar “Benim canım annem, sana en değerli hediyeyi aldım” kampanyası yaparken, bu popülist kültürün parçası olamayan öksüzlerin üzüntüleri sizi hiç ilgilendirmiyor mu?

Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, konu ile alakalı çok güzel bir örnek vermişti. “Kırk kişilik bir sınıfta bir çocuğun boynu bükük kalacaksa 39 çocuğun anneler / babalar günü kutlamamasını tercih ederim.”

Bir öksüzün üzüntüsü, hüznü üzerine diğer çocuklara kutlama, sevinç, mutluluk imkanı verilebilir mi?

Güzel kardeşim, bugün herkes annesine sürpriz yapıyor, hediye alıyor diye sen de almak zorunda değilsin. Annene hediye alacaksan, bu içinden geldiği için olmalı. Başkaları  alıyor diye, elalem yapıyor diye değil.

Mevzu öyle bir halmış durumdadır ki artık anneyi sevindirme amacından çok, annesini sevindiren evlat rolünü insanlara göstermek amacıyla , prim yapabilmek için süprizler hazırlanıyor ve henüz o kutlanacak an tam yaşanmamışken, sosyal medyada başkalarının onayına, beğenisine sunuluyor.

Bu durum gerçekten sevgi gibi özel bir konunun ele alınış şekli olabilir mi?

Bugün kutlanacak bir günse eğer, hediyelik eşya satıcılarının, çiçekçilerin ve bu kampanyadan çuval dolusu para kazananların kutlayacağı bir gündür.

Validene mutfak eşyası almanı kültür haline getiren ve annene “mutfak” muamelesi yapan sektörün günüdür.

Hayatı boyunca bilgisayar oyunları oynamamış insanlara hediye olarak oyun satın alabileceğine seni ikna etmeye çalışanların günüdür.

Toplumun baskısına boyun eğme! Gösterişin, şatafatın, popülist kültürün seni esir almasına müsaade etme. Yanlışın adet haline gelmesine izin verme. Öksüzlerin başlarını çevirdikleri her yerde “Anne şefkati” üzerinden reklam görmelerine umarsız kalma.. 

Vesselam.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Anneler gününü kutlama güzel kardeşim yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro