YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2013 00:00 - Güncelleme: 28 Ekim 2015 19:56

Anne

Cennetten sürgün yemeği terci h ederim ailemden uzakta yaşamaya.

Aile, hayatını mutluluğa tamamlayan en önemli parçadır çünkü. Eksikliği ve boşluğu başka hiçbir şey ile doldurulamaz. Yumruk gibidir, parmaklar birbirleri ile o kadar sıkı ve yakındır ki, endişe ancak birbirlerine olan güvendeki eksikliğin ifadesi olabilir. Sebebi ise herşeye rağmen annenin affediciliği ve babanın sahipleniciliği ile vardır.

Kim olursan ol. İstersen milletin ırzına girmiş, malını mülkünü gasp etmiş köşe başında ölümü bekleyen ayyaş ol. Mezarın, anacığının yüreğine kazılmıştır sen doğmadan önce. Orada ölürsün, oraya gömülürsün ve sonsuza kadar acın sadece orada yaşanır. Ne kadar kırarsan o kalbi, yatağın da o kadar rahatsız olacaktır.

İlk ve son duraktır bu yüzden anne. Orada doğarsın, yine orada ölürsün. Ateş düştüğü yeri yakar derler, ateşin düştüğü yer anne yüreğidir çünkü.

Senin üstün açıkken uyuyamayan, sen mutsuzken mutlu olamayan biridir. Kimse umursamaz belki belinin açıldığını ama o asla kaçırmaz o anı. Mutlaka gelir takıntılı bir kadın gibi ve mutlaka kapatır açılan yerini.

Canından can alsan da ikna edemezsin üşümediğine, acıkmadığına, tok olduğuna, hasta olmayacağına.

Öksürdüğünde belki umrunda olmaz ama saatlerce kalır annenin aklında.

 İnsan nasıl yaşaması gerektiğini ölüme yaklaştığında anlarmış. Sağlığın kıymetini hastalıkta, gençliğin önemini yaşlılıkta, zenginliğin keyfini fakirlikte öğrenirmiş. Bir de tüm bunlardan önemlisi var. İnsan annesinin kıymetini hiç bir zaman bilemezmiş.

Din gelir, o bile tarif edemez anneliğin kıymetini. Elindeki en değerli mülkü gösterir, cenneti işaret eder. İşte o en değerli mülk, annenin ayakları altına serilmiştir.

Çöpe atılmış mücevher gibi muamele görür oysa anne, öff denmesi bile yasaklanmasına rağmen her türlü hakareti işitir canından can olan evladından.

Ne kadar değerli ise makamın, işte o kadar zor oluyor sınavın...

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Anne yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro