30 Ağustos 2015
 • İstanbul
  30°C

   
 • Ankara
  31°C

   
 • İzmir
  36°C

   
Piyasalar
 • USD2,92
 • EURO3,26
 • ALTIN700,00
 • BIST 10074641,60

Yerel Seçim 2014

Güncelleme :26-03-2014 09:32|Haber Tarihi :26-03-2014 09:2256 Yorum

Ankara'da seçim sonuçları ne olur kim kazanır?

2014 yerel seçim sonuçlarının merakla beklendiği illerin başında Ankara geliyor. Başkentte seçim sonuçları ne olur? Hangi parti kritik konumda.

Ankara'da seçim sonuçları ne olur kim kazanır? Ankara'da seçim sonuçları ne olur kim kazanır? Ankara'da seçim sonuçları ne olur kim kazanır?

ANKARA'da yerel seçimler sıkı bir yarışa sahne oluyor. Seçim sonuçları en çok merak edilen kentlerin başında da haliyle Ankara geliyor. 2014 yerel seçimlerinde Ankara'da kilidi açacak olan kritik parti MHP...

Pazar günü yapılacak seçimler arefesinde Ankara'daki tabloyu Radikal'den Ömer Şahin analiz etti. İşte Ankara seçim sonuçlarına dair tahminleri;

Melih Gökçek bir siyaset fenomeni. Dile kolay 5 yılı ilçe, 20 yılı büyükşehir tam 25 yıldır ‘başkan’. Bir nesil onun dağıttığı oyuncak ve toplarla büyüdü.

SEÇİM SONUÇLARI İSTANBUL'DA NE OLUR?

Kendisini CHP’yle mücadeleye adamış bir ‘soldozer’. Gezi performansıyla Başbakan’dan sonra muhaliflere sesi en fazla çıkan ikinci isim olmayı başardı. Siyaset sihirbazı ve kendi rekorunu egale etmek için son kez bir beş yıl daha istiyor. Ancak Melih Bey’in işi eskisi kadar kolay değil çünkü karşısında ‘ öteki’ mahalleden birisi yok.

right_ankara_buyuksehir_belediye_baskanligi_secimleri.jpgSAĞI SOLU BELLİ DEĞİL

Rakibi ne Karayalçın ne de ‘solcu, komünist’ diye suçlayacağı bir isim. CHP, MHP’nin önceki dönem adayı Mansur Yavaş’la Ankara’da sahneye çıkınca bütün ezberler bozuldu. Ankara, 20 yıl sonra ‘sağ-sol’ kavgasının yaşanmadığı ve ikinci tercihlerin öne çıktığı bir seçim yaşıyor.

ANAHTAR PARTİ MHP

Ankara’da anahtar parti MHP. Haliyle Ankara’da bütün hesapların içine MHP’yi katmak gerek. MHP adayı Mevlüt Karakaya aylardır sahada çalışıyor. Yarışın iki isme indirgenmesine de tepkili. Buna karşın kime sorsanız Ankara için ‘Gökçek-Yavaş’ rekabetini söyler size.

ANKARA SEÇMEN PROFİLİ

Ankara, Orta Anadolu’nun prototipi. ‘milliyetçi-muhafazakâr’ seçmen kitlesi ağırlıkta. Gökçek, RP adayıyken bile ANAP-DYP-MHP seçmenlerinin oyuyla kazanmıştı. Ankara’da orta sağ ve milliyetçi oyları alan başkan seçiliyor. Solun maksimum yüzde 35 oyu var. CHP’nin Mansur Yavaş tercihinde bu gerçeği göz ardı etmemek gerekiyor.

GÖKÇEK'İN MEGA PROJELERİ

Gökçek, parti içi kırgınlıkları azaltsa ve peş peşe açılışlar yapsa da zorlu bir rakiple yarışacak. Karşısında ne kadar polemik, kavga istese de topa girmeyen bir rakip var. Gökçek de projeleriyle öne çıkma niyetinde. ‘Mega projeleri’ var. İlk göze çarpanlar yerli Disneyland ‘Ankapark’ ve boğaz görünümlü ‘KanalAnkara’ projeleri. Gökçek,köprülü kavşak ve rekreasyon alanlarında iddialı. Şurası da bir gerçek: Yüz binin üzerinde insana düzenli yapılan sosyal yardımlar Gökçek’i hep güçlü kıldı. Rakipleri de bu yardımların kesilmeyeceği sözünü veriyor

YAVAŞ GARDAŞIM YAVAŞ

‘Yavaş Gardaşım Yavaş’ sloganıyla yola çıkan Mansur Yavaş’ın en büyük projesi ‘Melih Gökçek’ten kurtulmak’. Gökçek karşıtı oyları toplamak ilk hedefi. MHP, BBP tabanına çok sıcak ve oradan isimler ‘gönüllü’ olarak çalışıyor. Beypazarlı yani ‘yerli’ olması da avantajlar arasında. CHP, metropollerde güçlü olsa da kırsalda belirgin şekilde AK Parti ve MHP ağırlığı var. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bozkurt işareti yapması bu kitleye simgesel bir mesajdı. Yavaş, kavgaya girmeden ve ideolojik tartışmalardan uzak bir kampanya götürüyor. Gökçek ile proje yarıştırma derdinde görülmüyor. Su parasını ucuzlatma ve pahalı ithal ağaçların yerine yerli ağaç üretimi sözü veriyor.

ANKARA SEÇİM SONUÇLARI NE OLUR?

AK Parti Ankara’da Türkiye ortalamasında oy alıyor. Ankara seçimlerinde Gökçek’in geçen dönem aldığı yüzde 38 yeterli olmayabilir. İpi göğüslemek için yüzde 40-45 bandında bir oy zorunlu görülüyor. Ne AK parti ne de CHP eski oylarıyla seçimi kazanamaz. Gökçek’e de Yavaş’a da ‘içerden’ bazı itirazlar olmuştu. Kırgınlıklar sandığa fazla yansımaz. Fire düşük kalır. O yüzden kilidi açacak anahtar MHP seçmeninin elinde görülüyor.

İLÇELERDE KIRAN KIRANA YARIŞ

Ankara’da seçimin cazibe merkezi Keçiören. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evi burada olduğu için simgesel önemi var. Ayrıca Gökçek’in ilk belediye başkanlığı yaptığı yer de burası. Keçiören, 12 Eylül öncesinden bugüne ‘ülkücü’lerin en güçlü olduğu ilçe. Keçiören’de Gökçek’in ‘belalısı’ eski AK Partili başkan Turgut Altınok aday. MHP ve AKP’den seçilen Altınok, ‘kaset’ skandalıyla son gün adaylıktan çekilmişti. Altınok BBP’den aday oldu. Keçiören’de şansı çok yüksek görülüyor. Bunu gören AK Parti’nin Ankara mitingini Sincan yerine Keçiören’de yapması boşuna değil. Mahallesinde seçim yenilgisi tatmak istemeyen Başbakan, bununla yetinmedi mitingden bir gün sonra Keçiören’de tur attı, gece mitingi bile yaptı. Altınok ile Yavaş’ın siyasi köken akrabalığı kimi seçmende işbirliği havası da doğurmuş. Son günlerde ‘keçiören’de Altınok, Büyükşehir’de Altıok’ sözleri daha çok duyulur oldu. MHP’nin güçlü olduğu ilçede CHP’de aradan sıyrılmaya çalışıyor. Ancak, AK Parti’ye karşı CHP ve MHP’li seçmenin Altınok’a yöneldiği söyleniyor.

ÇANKARA'DA REKOR PEŞİNDELER

Çankaya, Türkiye’nin en büyük ilçesi. Burada seçim neredeyse prosedürden ibaret. CHP, kimi aday gösterse kafadan başkan görülüyor. Sonuç bu kadar garanti görülünce haliyle ‘deve dişi’isimler bile gözünü buraya dikiyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, böylesi garanti ve gözde bir yeri genç bir adaya emanet etti. Babası da eski başkan olan Alper Taşdelen, eğitim ve ilişki yönetimiyle de öne çıkıyor. Mansur Yavaş’ın oylarını arttıracak skor için çabalıyor. AK Parti de yine genç neslin parlak isimlerinden birisini, Barış Aydın’ı sahaya sürdü. Şansı yok dense bile Aydın gece-gündüz çalışıyor. O da Gökçek’in oylarını yükseltmek için çabalıyor.

AK Parti için herkesin ‘banko’ gördüğü tek yer Altındağ. Başkan Veysel Tiryaki, partililerin gözde isimlerinden. İsmi ‘joker’ olarak diğer ilçelerde geçse de üçüncü kez Altındağ’dan aday oldu. Mamak’ta AK Parti’nin öncelikli rakibi CHP görülüyor. Sincan, iktidarın oy deposu. MHP, AK Parti’nin iki dönem önceki başkanını aday göstererek sürpriz yaptı. Sincan’da MHP’nin sıçrama yapacağı kesin ama bunun seçimi kazanmaya yetmeyebileceği söyleniyor. Etimesgut ise 3’lü yarışa sahne olan bir ilçe. MHP’li başkan yine güçlü. AK Parti ‘yerli’ bir isimle yarışa ortak oldu, CHP’nin de ilçede oyları yüksek. MHP’nin AK Parti ile yarıştığı Etimesgut ve Gölbaşı’nda bir adım daha önde olduğu görüşü yaygın.

Yenimahalle’ye gelince. CHP’nin burada kendisini muhafazakârlara da sevdirmiş bir başkanı var. Fethi Yaşar, tam bir halk adamı. AK Parti’den aldığı belediyeyi bırakmaya niyeti yok gibi. Son seçimde CHP’ye çıkan 45 bin oy yasa değişikliği ile başka ilçelere kaydırıldı ama buna rağmen yarışın favorisi görülüyor. Başbakan’ın riski görüp gece yarısı mitingi yaptığı ikinci yer burası oldu. Yenimahalle yarışının güçlü bir ortağı daha var. MHP adayı Devran Kutlugün sahaya erken çıkmanın avantajıyla kendisine güveniyor ve pes etmeye niyetli görünmüyor.

AK PARTİ VE MHP HER İLÇEDE YARIŞIN BAŞINDA

Şehir merkezinden uzaklaştıkça kırsalda AK Parti’nin gücü daha da belirginleşiyor. CHP Ayaş, Elmadağ gibi ilçelerde güçlü. AK Parti ve MHP ise her ilçede yarışıyor. Ankara, Kürt seçmenin siyasete etkisinin en az olduğu kentlerden. Kürtlerin yoğun yaşadığı Haymana’da DP adayı iddialı. ‘Öteki’ denilen parti seçmenlerinin büyükşehirde ‘ikinci tercih’lerine yöneleceğini söyleyebiliriz.

 Haberi Yazdır
 
Yorum Ekle
1000
 

Bu habere yapılan yorumlar

56 Yorum

Sırala : Son Yorumlar |

Onay Bekleyen Yorumlar (0)

 • ATA ZORLU
  / @ BAŞKANIM

  28 Mart 2014 Cuma 15:57

  DİYE DİYE ÜLKENİN İÇİNE EDİYORLAR FARKINDA DEĞİLSİN.
  Cevapla

 • ATA ZPRLU
  / @ şahkulu

  28 Mart 2014 Cuma 15:56

  1950 Lİ YILLARDAN BERİ ÜLKEYİ YÖNETEN SAĞ PARTİLERDEN HAYIR GÖRMEYENLER ÜLKEYİ SOYUP SOĞANA ÇEVİREN SAĞ PARTİLARDEN EN MÜSLÜMAN HIRSIZI OLAN AKP YE VERMEYE DEVAM ETSİN.
  Cevapla

 • volkan

  26 Mart 2014 Çarşamba 23:56

  ülkcü olarak asla ama aslaaa CHP'ye oy vermem verenlerde gerçek ülkücü değildir kesinlikle
  Cevapla

 • canbilgi

  26 Mart 2014 Çarşamba 18:27

  Uzun yıllar Ankara'yı yönetmiş ve çalışan bir başkan. 30 Mart akşamı Melih Gökçek ile yola devam edilir.
  Cevapla

 • SDDS

  26 Mart 2014 Çarşamba 17:03

  TEK ÇARE MEVLÜT KARAKAYA
  Cevapla

 • ankaralı

  26 Mart 2014 Çarşamba 13:04

  kim olursa olsun olmaz oylar hep birlikte el ele mansura.kaleye en yakın o.
  Cevapla

 • Ahmet Arif

  26 Mart 2014 Çarşamba 12:27

  25 yıldır yapamadığı projeleri 5 yılda da yapamayacağına göre oylar i.melih hariç kime olursa olsun :)
  Cevapla

 • mehmet_asil@yahoo.com.tr

  26 Mart 2014 Çarşamba 11:32

  25 yıldır Ankara için nice hizmetlerde bulunan bir Başkan var elbetteki karşı tarafın işi zor.
  Cevapla

 • şahkulu
  / @ nickim

  26 Mart 2014 Çarşamba 11:25

  sırf mansur yavaş ülkücü kökenli diye chp ye oy verecek mhp li kardeşlerime sesleniyorum.bu chp ye oy verip döneklik yapmayın davanızı satmayın.onurunuzu ayaklar altına almayın.oylarınız sağ partilere gitsin..akp ye mhp ye bbp ye verin oyunuzu.chp den bu ülkeye hayır gelmedi.solla işimiz yok bizim.
  Cevapla

 • BAŞKANIM

  26 Mart 2014 Çarşamba 11:18

  ÜLKÜCÜLERDEN ÜLKÜCÜLERİN KATİLLERİNİN BULUNDUĞU CHPYE OY GİTMEZ OYLAR MEVLÜT BAŞKANA
  Cevapla
Televizyon ekranlarında yaşanan en ilginç diyaloğlar
MİZAH30 Ağustos 20151501 Kez İzlendi!
Televizyon ekranlarında yaşanan en ilginç diyaloğlarKaygı reyting olunca, bazen kanallar da 'ilgi çekici' olduğuna inandıkları konulara yöneliyorlar. Ama Türk televizyonlarında bazı olaylar var ki hafızalardan çıkmıyor...
Bu tweetler çok konuşuluyor!
MİZAH29 Ağustos 20155520 Kez İzlendi!
Bu tweetler çok konuşuluyor! Çeşitli konularda seviyelerini ifade eden Twitter kullanıcılarının tweetlerinden ilginç bir derleme. Bakın kim, hangi seviyede kalmış!
Güneşin Kızları'ndan Hande Erçel bakın hep ne istemiş?
MAGAZİN29 Ağustos 2015
Güneşin Kızları'ndan Hande Erçel bakın hep ne istemiş? 10291 Kez İzlendi!
Tarkan'dan Arda Turan'a konser jesti: Sen başkasın!
MAGAZİN29 Ağustos 2015
Tarkan'dan Arda Turan'a konser jesti: Sen başkasın!6593 Kez İzlendi!
Taklitte sınır tanımayan şaşırtacak ünlüler!
MAGAZİN29 Ağustos 2015
Taklitte sınır tanımayan şaşırtacak ünlüler!15258 Kez İzlendi!
Diğer Siteler İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2011 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98
Yükleniyor...