YAZARLAR

Alper TEKBAŞ

Alper TEKBAŞ

alpertekbas@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2013 00:00 - Güncelleme: 26 Ekim 2015 11:26

Ankara’da İki Lezzet Durağı

Merhabalar,

Bu hafta sizlerle başkentimizdeki iki farklı lezzet durağını paylaşmak istedim, ikisi de ülkemizin farklı bölgelerinin yöresel lezzetlerini, kendilerine özgü yemek kültürü ile başkente taşıyan mekanlar.

Birisi Doğu Anadolu Bölgesinden Erzurum’dan, diğeri ise Karadeniz Bölgesinden Trabzon’dan Samsun’a bölgesel lezzetleri Ankara’da beğeniye sunuyor.

 dh01.jpg

Erzurum Dönerci Hacıbaba

Erzurum’a televizyon çekimleri için gittiğimde Dönerci Hacıbaba’ya uğramıştım ve kendilerine özgü enfes dönerleri ile Erzurum’un olmazsa olmaz bu mekanı aynı lezzeti Ankara’da da bulacaksınız, etimizden suyumuza her şey Erzurum’dan.

   dh02.jpg

Dönerci Hacıbaba; “Ankara’ya yolunuz düştüğünde uğrayın, beni de arayın aynısı mı değil mi diye" demişti.

   dh03.jpg

Uğradım ama aramadım sizlerle paylaşmak istedim. Gerçekten aynı döner, aynı su, aynı tatlı, aynı yoğurt, aynı lavaş, aynı sıcaklık. Ankara’ya yolunuz düştüğünde Dönerci Hacıbaba’ya uğrayıp bu döneri yediğinizde gerçekten döner yediğinizi anlayacaksınız.

Cevizlidere Caddesi No : 25 – Balgat / ANKARA

Tel : 0312 474 25 25

    serander.jpg

Taşhan’dan Yöresel Lezzetler

Yayla Karadeniz

Ankara Esenboğa Havalimanına çok yakın bir mesafede başkente veda ederken, Süleyman Cici’nin annesinden almayı başardığı anahtarıyla Karadeniz Bölgesinin kendine özgü yapısıyla Serander’leri orijinal haliyle başkente güzel bir kır atmosferinde yapan Süleyman Cici, fasulye turşusu için bile kendi tarlasını ekmiş.

   serander2.jpg

Karalahana çorbası, mısır çorbası, kuymak, turşu kavurma, hamsili pilav, Görele pidesi, laz böreği, Karadeniz yemek kültürünün kendine özgü hareketliliği, sıcaklığı ve lezzetiyle Trabzon salonu, Maçka odası, coşandere odası ile müdavimlerini bekliyor.

   serander1.jpg

Ankara’da ülkemizin farklı bölgelerinin lezzetlerini, kendilerine özgü duruşlarıyla sunan bu iki mekan dikkatleri çekiyor. Erzurum’a gitsek de bir döner yesek, üstüne de bir kadayıf dolma ne güzel olurdu diye iç çektiğinizde Ankara’da Dönerci Hacıbaba ya da Karadeniz lezzetlerini özlediğinizde Çubuk’taki Yayla Karadeniz ‘e gönül rahatlığıyla uğrayabilirsiniz .

Ben gittim iki mekanda uğranılmaya değer benden söylemesi.

Tatil tadında kalın.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ankara’da İki Lezzet Durağı yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Alper TEKBAŞDİĞER YAZILARIAlper TEKBAŞ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro