eposta yazdır zoom+ zoom-

Anayasa teklifi Meclis'te işte detaylar

Anayasa teklifi Meclis'te işte detaylar

Gelen son dakika haberine göre heyetler Anayasa değişikliği teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Şimdi Ak Parti ve MHP'nin ortak açıklaması bekleniyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-12-2016 13:49 - Güncelleme: 10-12-2016 17:37

Anayasa değişiklik teklifinin son hali MHP'ye sunuldu. Gelen son dakika haberine göre Anayasa değişiklik teklifinde son pürüzler giderildi.AK Parti ile MHP arasında uzlaşma sağlandı.

Ayrıntıları netleşen pakette cumhurbaşkanının parti üyeliği ve cezai sorumluluğunun ne zaman devreye gireceği belli olurken seçim tarihinden AYM, HSYK ve MGK'nın yapısına kadar önemli değişiklikler öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Anayasa değişikliği teklifi için ilk açıklama geldi. Erdoğan, "Teklif bugün parlamentoya sunulacak. İnşallah yeni bir dönemin başlangıcı olsun" dedi.

Heyetler Anayasa değişikliği teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

Ak Parti ve MHP saat 18.00'de ortak açıklama yapacak.

Anayasa değişiklik teklifinde son pürüzler de giderildi. AK Parti ile MHP arasında uzlaşma sağlandı.

Başbakan , tüm maddelerde anlaşma sağlandığını, pürüz olmadığını söyledi. Yıldırım, anayasa değişiklik teklifiyle ilgili ayrıntı vermedi.

AK Parti, metnin son halini MHP'ye iletti. Cumhurbaşkanlığı sistemini de getiren anayasa değişiklik teklifinin MHP'nin onayından sonra Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Teklif, Meclis'te 330-367 aralığında oyla kabul edilirse referanduma gidilecek.

TEKLİFİN AYRINTILARI

Mevcut anayasada yer alan "Cumhurbaşkanı siyasi parti ile ilişiğini keser" maddesi kaldırılıyor. Cumhurbaşkanı parti üyesi olabilecek. Başbakanlık kalkacak.

Milletvekili sayısı 600 olacak, seçilme yaşı 18'e inecek.

HSYK'nın yapısı değişiyor. HSYK üyelerinin yarısını Cumhurbaşkanı yarısını Meclis seçecek.

HSYK seçimlerinde ilk 2 turda 5'te 3 çoğunluk aranacak.

HSYK seçimleri son tura kalırsa kura yöntemi devreye girecek.

Askeri yargı kaldırılıyor.

Yerel seçimler 2019 Mart'ta yapılacak.

Anayasa Mahkemesi üye sayısı 15'e düşüyor.

Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler 2019 Kasım'da yapılacak.

Jandarma Genel Komutanı, Milli Güvenlik Kurulu'ndan (MGK) çıkarılıyor.

Cumhurbaşkanı'na cezai sorumluluk da getiriliyor. Cumhurbaşkanı'nın Yüce Divan'a sevki için üç aşamalı süreçte anlaşıldı.

Teklifte milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılması da öngörülüyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı'nın 301 imzayla soruşturulması istenebilecek. 360 'evet'le komisyon kurulabilecek. 400 oyla da Cumhurbaşkanı Yüce Divan'a sevk edilebilecek.

Yedek milletvekilliği de teklifte yer alan düzenlemeler arasında.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Anayasa teklifi Meclis'te işte detaylar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR21 YORUM
  • YÜCE TÜRK MİLLETİ 11 Aralık 2016 18:32 Ülke bu durumdayken birilerinin derdine bakın. Gazi Meclisin üyeleri, GEREĞİNİ YAPACAKSINIZ

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Devlet Bahçeli
DEVLET BAHÇELİ KİMDİR?

1948 yılında Osmaniye'de doğdu. Yörede Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir Türkmen ailesine mensuptur. İlk öğrenimini Osmaniye'de, orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Dr.BAHÇELİ, üniversite öğrenimini Anka

DEVAMI » Binali Yıldırım
BİNALİ YILDIRIM KİMDİR?

65. hükümette Başbakan olan Binali Yıldırım kimdir ve aslen nerelidir? Binali Yıldırım'ın özgeçmişi şöyle; 1955 yılında Erzincan Refahiye'de doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakül

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro