eposta yazdır zoom+ zoom-

Anayasa değişikliği TBMM'de ilk oylamanın sonucu

Anayasa değişikliği TBMM'de ilk oylamanın sonucu

TBMM'de yeni anayasa değişikliğine geçilmesiyle ilgili ilk oylama yapıldı. CHP'liler, oylamada gizliliğin ihlal edildiğini iddia ederken Başkanvekili Ahmet Aydın milletvekillerini uyardı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 10-01-2017 00:13 - Güncelleme: 10-01-2017 09:45

AK Parti, yeni anayasa değişikliğiyle ilgili teklifin tümü üzerindeki TBMM oylamasında ilk raundu kazandı. Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin 338 oyla kabul edilmesinin ardından, yeni anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçildi.

Yeni anayasa değişikliğiyle ilgili teklifin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerin ardından oylamaya geçildi. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın'ın yönettiği oturumda, CHP milletvekilleri gizliliğin ihlal edilmemesi için Meclis Başkanvekili'ne uyarıda bulundu.

OYLAMA DURDU

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, kürsü önünde yığılma oluştuğu nedeniyle oylamaya bir süre ara verdi. Aydın, milletvekillerine oylamanın gizliliği konusunda uyarı yaparak, oyunu kullananların kabinlerin önünden ayrılmalarını istedi.

İSİMLER YENİDEN OKUNDU

Ahmet Aydın'ın uyarına sonuç verdi ve milletvekilleri yeniden sıralarına döndü. Yeniden oy verecek milletvekillerinin isimleri illere göre okunmaya başlandı. 

AYDIN VE ÖZKAN ARASINDA TARTIŞMA

Oylamanın sürdüğü saatlerde CHP Milletvekili Tuncay Özkan, bir AK Parti milletvekilinin oylama kabinine girerek milletvekiline müdahale ettiği iddiasında bulundu.

338 OYLA KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişikliği teklifinde görüşmelere geçilmesi için yapılan oylama sona erdi. Zarfların sayımının ardından oy tasnifine geçildi. 

Oylama sonuçlarını açıklayan TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, teklifin görüşmelerine ilişkin oylamada kabul sayısının 338 olduğunu söyleyerek, teklifin görüşmelerinin başlayacağını duyurdu. Buna göre 480 milletvekilinin oy kullandığı oylamada 338 kabul oyu çıkarken, 134 milletvekili de hayır oyu kullandı. Çekimser oy sayılı 5 olarak açıklanırken 2 oy da geçersiz sayıldı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Anayasa değişikliği TBMM'de ilk oylamanın sonucu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR38 YORUM
  • MUAMMER 10 Ocak 2017 21:23 SAYIN BAŞBAKANIM SİZLERİ SEVİYORUM BU ÜLKENİN HER YERİNDE ESERİN VAR BU ANAYASA İÇİN SİZLERİ UTANDIRMAYACAĞIZ RAHAT OLUN CESARETLİ OLUN MİLLETÇE SİZİ İZLİYORUZ

    CEVAP YAZ 2 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro