eposta yazdır zoom+ zoom-

ALS nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?

ALS nedir, tedavi yöntemleri nelerdir?

ALS istemli kasların (kol, bacak, yüz kasları gibi) hareketini kontrol eden motor sinir bozan ve öldüren ilerleyici bir hastalıktır. Fizyoterapist Merve Selen Akkurt cevapla.tv'ye anlattı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-07-2018 04:30 - Güncelleme: 21-07-2018 04:30

ALS hastalığının tedavisi ilerleyişini yavaşlatmak ve yaşamını rahatlatmaya çalışmakla kısıtlıdır. Fizyoterapist Merve Selen Akkurt cevapla.tv'ye anlattı.

Tedavi, hastalığın ilerleyişini yavaşlatmak ve yaşamını rahatlatmaya çalışmakla kısıtlıdır. Hastanın yaşamını mümkün olduğunca aktif hale getirebilecek bir tedavi ve destek süreci gerekir. Şimdilik ALS`nin ilerleyişini yavaşlatan tek tedavi Riluzole’dur.

ALS kişide sıklıkla mutsuzluk ve depresyona neden olmaktadır!

Riluzole vücuttaki glutamat miktarını azaltarak hastalığın ilerleyişini yavaşlatır. Bulantı, kusma, halsizlik, kalp çarpıntısı, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi gibi yan etkileri olabilir. Riluzole kullanılırken karaciğer fonksiyon testi yaptırılması gerekir. Karaciğer hastalığı olan hastalar bu ilacı kullanamayabilir. Diğer tedaviler hastanın şikayetlerini gidermeye ve yaşamını rahatlatmaya yönelik tedavilerdir. Kas kramplarına yönelik, kas sertliği için kas gevşeticiler veya botox yapılabilir.

Kaynak: cevapla.tv

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ALS nedir, tedavi yöntemleri nelerdir? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro