eposta yazdır zoom+ zoom-

Almanlar sorguluyor! Türkiye Somali'de ne yapıyor?

Almanlar sorguluyor! Türkiye Somali'de ne yapıyor?

Almanya devletinin haber kurumu DW, Türkiye'nin aynı Osmanlı gibi Somali'de olmasına dikkat çekti.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-09-2017 18:58 - Güncelleme: 19-09-2017 18:58

Dünyanın her yerinde büyük siyasi ve insani krizlerin yaşandığı bir ortamda Alman devlet haber kuruluşu Deutsche Welle (DW), Türkiye'nin Somali misyonuna dikkat çeken bir dosya haber yayınladı.

Bu haber aslında Alman devletinin gözünün Türkiye'nin yurt dışı faaliyetlerine fokuslandığını gösteren önemli bir delil. Haberde Türkiye'nin Somali ile olan ilişkisi hakkında şunlardan bahsediliyor:

PROJELER STRATEJİK BİR NİTELİK KAZANACAK

Türkiye'nin, Somali ile yaklaşık son 10 yıldır geliştirdiği ekonomi odaklı ilişkiler ve insani yardımlarla birlikte üretilen sürdürülebilir kalkınma projeleri, önümüzdeki günlerde açılması beklenen askeri eğitim kampı ile stratejik bir nitelik de kazanacak.

HÜKÜMET, OSMANLI'DA OLDUĞU GİBİ...

Hükümetin, bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun genişleyen topraklarında doğrudan temas kurulan bu Afrika Boynuzu ülkesine gösterdiği önem, onlarca yıldır açlık ve çatışmalara sahne olan Somali'de gözle görülür birtakım değişimleri de beraberinde getirmiş durumda.

TÜRKİYE'NİN BÖLGEDEKİ ASKERİ HEDEFLERİ

Bir süre önce Somali'de inşa edilen askeri tesisin Türkiye toprakları dışında şu ana kadar kurulan en büyük askeri üs olduğuna yönelik çıkan haberler ve Katar krizinde Türkiye'nin bu ülkeye verdiği desteği Somali'de bir başka askeri üs ile derinleştirmesi, Türkiye'nin bölgedeki hedefleri ile ilgili birçok spekülasyonun ortaya atılmasına neden oldu. (Haber7)

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Almanlar sorguluyor! Türkiye Somali'de ne yapıyor? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR9 YORUM
  • misafir 20 Eylül 2017 14:32 somaliyle nasıl bir kalkınma peşindeler bir tarafımla güldüm yaw,ayrıca askerimizin orda üs kurması da acaip saçmalık

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro