YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 03 Kasım 2013 00:00 - Güncelleme: 28 Ekim 2015 15:20

Akplilerin de Alkışladığı Muharrem İnce'nin Muhteşem Konuşması

Medyada “Akplilerin bile alkışladığı tarihi Muharrem İnce’nin konuşması” başlığında sunulan, baş örtüsü ile ilgili mecliste yapılan sunumu hayretle dinledim.

Öncelikle belirteyim Ak Parti’liler Muharrem İnce’nin konuşmasının tamamını değil, sadece tek bir cümlesini alkışladılar. O konuşmadaki  “Başı örtülü olan da benim bacımdır, başı örtülü olmayan da “  cümlesi alkışlandı sadece.  Yüzlerce cümle arasındaki tek doğru ifade sanırım buydu.

Muharrem İnce konuşmasında

-“Türban sadece %1,5 ‘un problemidir “ diyen Mehmet Ali Şahin’e

-“Sadece üniversitelileri düşünüyoruz” diyen başbakana,

-“Kız çocuklarımı üniversitede okutamadım deyip, erkek cocuğunu da Amerika’da okutan” başbakana

Ve diğer Akp’lileri sayıp, onlara saygılarını sunarak başladı konuşmasına.

Türban %1,5 ‘un problemidir diyene de , sadece üniversitelileri düşünüyoruz diyene de ben de saygılarımı sunarım. Lakin, burası devlete meydan okumanın yeri değildir diyerek, meclisten kadın millet vekilini atan Merhum Ecevit’e de saygılarını neden sunmadı Muharrem İnce, merak içerisindeyim.

Dediği gibi yıllarca Ak Parti başörtüsünü sömürmüş olsun, bu problemi başlatanlara ve problemi çözmeyenlere de neden selam söylemedi konuşmasında. Unuttu mu dersiniz?

Başını örterek üniversiteye giremeyen, kamu alanından dışlanan ve mecliste hakkı yenen insanların acılarından bahsetmek yerine, neden sadece bunu sömürdüğünü düşünenlere saygılarını sundu ki?

Problemin çözümünde “Benim de kız kardeşim türbanlı” demekten başka hiç rol aldı mı kendisi?

Partisi yıllarca çözümün önündeki en büyük engeli oluşturmuşken,

İnsanları mağdur edenin, mensubu olduğu partiyken, partisine tek bir öz eleştiri yapmamış olması iki yüzlülüğün en çarpıcı örneği değil midir?

Konuşmanın devamı daha da anlamsız. Mesela başı örtülü vekillere sormuş.

-“Miras konusunda da dinin emrini yerine getirecek misiniz. Kız çocuklarına mirastan bir pay, erkek çocuklarına mirastan 2 pay verecek misiniz? Ben örtünen kardeşlerime sesleniyorum, babanızın mirasından tek pay alacak mısınız?

Bazı sorular vardır, cevap vermek saçmalıktır. Çünkü soru saçmadır. Başı örtünen birisinin, dinin diğer emirlerini yerine getirip getirmemek herhangi birisini ilgilendiren bir sorumluluk değildir. Namaz kılan biri kredi kartı kullanıyor diye, sen gösteriş amaçlı namaz kılıyorsun demek, inanç özgürlüğüne de akla da aykırıdır.  Yıllarca kul ile Allah arasına girmeyin diyen biri, imanın kimde olduğunu kimse bilmez diyen biri, içkimi de içerim namazımı da kılarım diyen biri neden böyle cümleler kurar? Başbakan’ın oğlunun imam hatip mezunu olduğunu bilen, katsayı probleminden ötürü Türkiye’de hatırı sayılır bir bölüm tutturamadığını bal gibi biliyor olmasına rağmen, erkek çocuğunu neden Amerika’da  okuttu diye soran kişi, insanların bakış açılarını değiştirebilmek için bu tür şeyler söyleyebilir de ondan.

Muharrem İnce konuyu çarpıtmaya devam etmesi bunlarla sınırlı değildi. Bakınız

-“İçinizden biri bu kürsüye çıkıp bir kez konuşmadı. Milletin sorunlarını anlatmadı.”

Peki Muharrem İnce bu cümleyi kurarken, partisinden kürsüye hiç çıkmamış kaç kişi vardı? Hiç önerge vermemiş, oy vermekten başka hiç bir iş yapmamış, meclisin yolunu unutmuş hatta bu konuşmayı dinlemeye bile gelmemiş partisinde kaç kişi vardı...

Peki Muharrem İnce onlara tek bir laf etti mi? O sivri dilini bir kere onlara uzattı mı?

Peki başını örtenlere neden bu soruları sordu. Eğer başını örten vekiller daha önce kürsüye çıkmış olsalardı, Muharrem İnce onları yine de eleştirmeyecek miydi? Tabi ki eleştirecekti. Tabi ki bir şeyler üretecekti çünkü mesele onların kürsüye çıkması falan değil. Mesele başı örtülü meclise gelmeleri. Bunu hazmedemedi.

Artık “Ordu Göreve” cümlesinin muhatapları Silivri'de.

Başı örtülü evkile dışarı dışarı diye bağıranlar, meclisin dışında.

Medyada istedikleri manşetleri atamıyorlar.

İstedikleri yerlere istediği operasyonu yapamıyorlar.

Peki hazmedemediklerinde ne yapacaklar? Görmek istiyorsanız, “Akplilerin bile alkışladığı o muhteşem konuşmayı” izleyebilirsiniz.

 
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Akplilerin de Alkışladığı Muharrem İnce'nin Muhteşem Konuşması yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro