eposta yazdır zoom+ zoom-

Akın İpek'in iadesiyle ilgili flaş gelişme o isim görevden alındı

Akın İpek'in iadesiyle ilgili flaş gelişme o isim görevden alındı

FETÖ Çatı Davası sanığı Akın İpek'in İngiltere'deki iade davasına gönderdiği bilgi notu nedeniyle geri çağrılan Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği Hukuk Müşaviri Abdullah Murat görevinden alındı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-12-2018 12:24 - Güncelleme: 05-12-2018 13:06

ADALET Bakanlığı, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği Hukuk Müşaviri Abdullah Murat'ı görevden aldı. Murat, FETÖ çatı davası sanığı Akın İpek'in iadesiyle ilgili İngiliz mahkemesinde görülen davaya gönderdiği bilgi notu nedeniyle Türkiye'ye geri çağrılmıştı. 

NTV'nin haberine göre, Abdullah Murat'ın Akın İpek'in ‘Türkiye’de adil yargılama yok’ argümanı üzerine İngiliz savcıya Whatsapp üzerinden resmi olmayan bir sayfalık bilgi notu attığı ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığı, FETÖ firari sanıklarının İngiltere'den iadesi sürecinde gündeme gelen ve içeriğinde Yargıtay içtihatlarıyla ilgili değerlendirmeler bulunan yazıyla ilgili dün açıklama yapmıştı. Açıklamada, Bakanlığın, sosyal medyada dolaşan haber ve yorumlar üzerine hemen inceleme başlattığı belirtilmişti. 

"Akın İpek davası" olarak da bilinen iade davasında, İngiliz mahkemesince ek bilgi taleplerinin, Bakanlık tarafından 87 sayfalık ayrıntılı bir metinle karşılandığı, bu bilgi ve belgelerin usulüne uygun olarak 13 Eylül 2018'de yazı ile diplomatik yoldan gönderildiğinin aktarıldığı açıklamada, bu yazı ve eklerinde haberlere konu olan değerlendirmelerin yer almadığı ifade edilmişti.

Açıklamada, şunlar kaydedilmişti: 
"Sanık ve avukatlarının, Türkiye'deki adil yargılama şartlarına yönelik dava sürecindeki asılsız iddiaları üzerine, Londra Adalet Müşaviri tarafından kendi inisiyatifi ile ayrıca bir sayfalık bilgi notu hazırlanarak İngiliz Savcılık makamı ile paylaşıldığı öğrenilmiştir. Yargı yetkisi içindeki konularda Bakanlığımız tarafından kurumsal görüş oluşturulması söz konusu değildir. Bilgi notu içinde yer verilen değerlendirmelerin Yargıtay içtihatlarıyla da uyumlu olmadığı anlaşılmıştır. Bakanlığımız tarafından gönderildiği iddia edilen ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan söz konusu bilgi notunun Bakanlığımız yazışma usulleri ile uyuşmadığı, herhangi bir unvan, isim ve imza da taşımadığı açıkça görülmektedir. Dış muhataplarımızın (İngiltere yetkili adli mercilerinin) bu çerçevede bilgilendirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Londra Adalet Müşaviri hakkında 30 Kasım 2018 itibarıyla inceleme başlatılmış ve ilgili aynı tarihte Ankara'ya çağrılmıştır.''

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Akın İpek'in iadesiyle ilgili flaş gelişme o isim görevden alındı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • Misafir 05 Aralık 2018 16:05 FETÖ nün siyasi ayakları ortaya çıkarılmadan hiç bir netice alınamaz. Siyasi ayaklarının ortaya çıkarılmaması, işin nerelere gideceği belli olduğundan hep sümen altı ediliyor, garibanlar günah keçisi olarak içeriye atılıyorlar.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro