eposta yazdır zoom+ zoom-

AK Parti'nin teklifi sosyal medyayı karıştırdı

AK Parti'nin teklifi sosyal medyayı karıştırdı

Meclis görüşmelerinde AK Partili milletvekillerini verdiği son dakika teklifi ortalığı karıştırdı. Muhalefetin itirazlarına rağmen kabul edilen önerge, cinsel istismar suçları evlilik halinde ceza infazının ertelenmesine olanak tanıyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 18-11-2016 01:53 - Güncelleme: 18-11-2016 01:53

Cinsel istismar suçlarıyla ilgili AK Parti'nin oylarıyla kabul edilen önerge Meclis'i karıştırdı. Sosyal medyada tartışmaya neden olan önerge, cinsel istismar suçlarıyla ilgili olarak evlilik hallerinde cezanın, karar alınmışsa da infazın ertelenmesine olanak tanıyor. Önerge, 16 Kasım 2016 tarihinden önce işlenen suçları kapsıyor.

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti milletvekilleri, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılması teklif edildi.

ÖNERGE KABUL EDİLDİ

Önerge, AK Partililerin oylarıyla kabul edilirken, muhalefet önergeye itiraz etti. Bazı CHP'li milletvekilleri önergeyi sosyal medya hesaplarından paylaşırken, hükümeti cinsel istismar suçlarına göz yummakla suçladı.

AYDIN ÜNAL'DAN İTİRAZ

AK Parti Milletvekili Aydın Ünal ise CHP'nin eleştirilerine itiraz etti, yeni düzenlemenin geçmişe dönük olduğunu ve yeni fiilleri kapsamadığını söyledi. Tecavüzün kapsam dışı olduğunu ve sadece küçük yaşta evlilik yapanları kapsadığını söyleyen Ünal, twitter'dan yaptığı açıklamada bu düzenlemeden yaklaşık 4000 bin kişinin yararlanabileceğini, çocukları olan kadınların eşlerinin cezaevinde olması nedeniyle mağdur olduklarını yazdı. 

İşte önergenin tam metni;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesin ve teklif ederiz.

"(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçqan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir"

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN AK Parti'nin teklifi sosyal medyayı karıştırdı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR26 YORUM
  • ali can 20 Kasım 2016 21:06 sayın genelbaşkanım 20 temmuzdan beri kalemiz olan anamurun ilçe başkanı yok mersinin en çalışkan belediye başkanlarından anamur belediye başkanı sayın mehmet türeye anamur halkı sahip çıkıyor sizler ise anamuru akp ye verecez diye ugrşıyorsunuz anamur bir kaledir mehmet türede anamur halkınını sevgisini kazanmıştır mehmet türeyi ne size nede akp ye yedirmeyecegiz. anamur kaledir yıkılamaz

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro