eposta yazdır zoom+ zoom-

AK Parti ülkenin realitesine uygun olanı seçmeli!

AK Parti ülkenin realitesine uygun olanı seçmeli!

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, AK Parti'nin kendisine uygun olanı değil, ülkenin realitesine uygun sistemi hayata geçirmesini temenni ettiğini söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 21-04-2014 16:18 - Güncelleme: 24-10-2015 09:00

Sakık, 1990'lı yıllardaki faili meçhul cinayetlerin bazı kurbanlarının yakınlarıyla Meclis'in bahçesinde basın toplantısı düzenledi.

KİRLİ DÖNEM 

Bu cinayetlerin faillerinin belli olduğunu savunan Sakık, AK Parti'nin o dönemin araştırılması girişimlerine karşı oy kullandığını ifade etti. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut'un 1990-1996 arasında Şanlıurfa Valisi olduğunu ve bu sürede onlarca faili meçhul cinayet işlendiğini anlatan Sakık, "Akbulut içinde JİTEM, MİT, korucuların bulunduğu kirli dönemden geliyor" dedi.

Faili meçhullerin sorumlularının yargının önüne çıkarılmasını isteyen Sakık, "O dönemde görev yapan bütün birimler, gelin neyi gördüyseniz, neyi yaşadıysanız anlatın. Bu halk sizi affetmeye hazır, yeter ki failler bilinsin" diye konuştu.

Siverek'te 1990'da öldürülen Hüseyin Taşkaya'nın kızı Serpil Taşkaya, Akbulut'un, adaletin yerine getirilmesine yönelik seslerini duymadığını söyledi.

Dönemin DEP Şanlıurfa İl Başkanı Muhsin Melik'in eşi Senay Melik de eşinin 1994 yılında öldürüldüğünü belirterek, olayın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen cinayetin faillerinin bulunup yargılanamadığını ifade etti.

HALKIN İRADESİ PARLAMENTOYA YANSIMALI 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sakık, AK Parti'nin genel seçimlerde "daraltılmış bölge" çalışmasıyla ilgili görüşünün sorulması üzerine, AK Parti'nin kendisine uygun sistemi uygulamaması gerektiğini, halkın iradesinin parlamentoya yansımasını savunduklarını belirtti.

, "Ya şimdiki sistemde sıfır baraj ya daraltılmış bölge sisteminde sıfır baraj ihtimali var. Size göre hangisi daha uygun?" sorusunu, "Bugünkü yöntemde sıfır baraj uygun olabilir. Bütün düşünce ve iradenin parlamentoya nasıl yansıyacağı konusunda çaba sarfetmeliyiz. Dilerim AKP kendisine uygun değil, bu ülkenin realitesine uygun sistemi hayata geçirir" şeklinde yanıtladı.

HDP İLE ARAMIZDA AYRIŞMA YOK 

Parti olarak Cumhurbaşkanı adayı gösterip göstermeme konusunu BDP'nin yetkili kurullarının görüştüğünü dile getiren Sakık, bugünlerde kamuoyunun bilgilendirilebileceğini belirtti.

HDP ile birleşme konusunda parti içinde ayrışma yaşandığı iddialarının hatırlatılması üzerine Sakık, "Aramızda ayrışma yok. Eksikliklerimizi nasıl telafi ederiz, nasıl daha güçlü yapı oluşturabiliriz... Seçimlere tek çatı altında girmek istiyoruz, bu projeyi 1995'ten beri devam ettiriyoruz" dedi.

ARAMIZDA KARDEŞLİK HUKUKU VAR 

Sakık, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ile aralarında gerilim olduğuna yönelik söylentilerin hatırlatılması üzerine de "Aramızda kardeşlik hukuku var. Birbirimizi eleştirebiliriz, zaman zaman uyarabiliriz. Eminim Pervin Hanım'ın yanlış anlaşılmadan cevabı olmuştu. Zaten Genel Kurul'da açıklama yaptık" diye konuştu.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN AK Parti ülkenin realitesine uygun olanı seçmeli! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Gezi Yolu 21 Nisan 2014 16:30 Bu rejimde ülkenin realitesi İslam'la cilalanmış bir rüşvet düzeni!... Koyunların oyları ile yağma rüşvet soygun yolsuzluk !

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Sırrı Sakık
SIRRI SAKIK KİMDİR?

Sırrı Sakik, 1 Ağustos 1957'de Muş Yürecik Köyü'nde dünyaya geldi. Babasının adı Sabri, annesinin adı Fatma'dır. Kürt asıllı Türk siyasetçidir.PKK'nın iki numaralı adamı olan Şemdin Sakık'ın kardeşidir. Lise mezun

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro