YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 31 Mart 2014 00:00 - Güncelleme: 28 Ekim 2015 00:18

Ak Parti Seçmeninden CHP'lilere Cevap

CHP’li arkadaşlarımın Ak Parti seçmenine en çok sorduğu soruların cevaplarını tespit ettim, ve sizinle paylaşmak istedim.

1)  Bunca yolsuzluğa rağmen AK Parti (Onlar AKEPE diyor) seçmeni, nasıl  hala bu iktidara oy verebiliyor. Vicdanları hiç mi sızlamadı bu insanların?

Ak Parti seçmeni yolsuzluğa göz yummadı. Sadece yolsuzluğun olduğuna ikna olmadı. Ak Parti’nin yolsuzluk yaptığına dünden inanmaya hazır olan milyonlarca insan olduğu gibi, somut sonuçları görmeden inanmayacak şüpheye sahip de milyonlarca insan var memlekette. Yolsuzluğun var olduğuna kendi adının “Kemal”  olduğunu bildiği kadar emin olan birisi, Ak Parti seçmenini ikna edemiyor. Neden mi, çünkü soruşturma aşamasındaki bir davayı, sonuçlanmış gibi halka anlatan lider, yine davalık olan İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yüzlerce yıl ile yargılanmasını görmezden geliyor da ondan. Sizce inandırıcı olabilir mi?

Bir diğer sebep, Kemal Kılıçdaroğlu yolsuzluklara karşı olduğunu ve asla affedilebilir bir hata olmadığını söylerken, partisinden yolsuzluk sebebiyle ihraç edilen Mustafa Sarıgül’ü İstanbul'a aday yaptı. Ak Parti’den vazgeçmesini istediği seçmene, yolsuzluklara karışmış bir iktidara oy verme diye seçim meydanlarında bağırıyordu. İzmir’de Aziz Kocaoğlu, İstanbul’da ise Mustafa Sarıgül’e oy istiyordu.

İkna edememesindeki haklı kabul edilebilecek sebepler oldukça fazla ama en önemlilerinden biri de Ergenekon, Balyoz ve benzeri davalar sonuçlanmaya doğru ilerlerken CHP’nn ulusalcı kanadının 6 etkin ismi; Süheyl Batum, Dilek Akagün Yılmaz, Birgül Ayman Güler, Şevki Kulkuloğlu, Gürkut Acar ve Nur Serter  “Mahkeme Kararlarını Tanımıyoruz” demişlerdi. Sebebi ise bu mahkemelerin, meşru olmadığı idi. Peki, kendileri mahkeme kararlarını tanımazken, Ak Parti seçmeninden, soruşturma aşamasında olan ve henüz mahkemeye bile intikal etmemiş olaylara inanmasını beklemek, fazla iyimserce değil midir?

Kısacası, Ak Parti seçmeni yolsuzluklara evet demedi, yolsuzluğun var olduğuna ikna olmadı sadece. Seçmen, Ak Parti’ye bir oyun oynandığını düşündü. 2011 yılından bugüne kadar toplanan ses kayıtları, hukuken bir karşılığı olmamasına rağmen, yani mahkemede kullanılmayacak olmalarına rağmen, yakalandıkları anda değil, seçime en yakın vakitte yayınlanması dahi, bu süreci şüpheli kılmaya yeterdi aslında.

2 ) Gezi ve sonrasında yaşananlara rağmen, neden alternati bir partiye yönelmiyorsunuz. Ak Parti, bizleri dışlıyor, ötekileştiriyor, kutuplaştırıyor ve siz hala Ak Parti’yi destekliyorsunuz. Üstelik Ak Parti bir çok konuda da başarısız. Dış politika, eğitim, hukuk vb alanlar başarısızlığın örnekleri.

Ak Parti seçmeni iktidarın başarısız olduğuna inanmıyor ama “başarısızlık sonrası eğer bir değişim gerekiyorsa, iki elin parmakları ile gösterilmeyecek kadar çok seçim kaybeden Devlet Bahçeli, onun yarısı kadar da başarılı olamayan Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi değişmelidir, istifa etmelidir” diye düşünüyorlar. Haklılar da. Bu kadar başarısız bir muhalefet, halkın yarısının desteğini alabiliyorken, muhalefetten çok daha başarılı bir iktidardan, istifa beklemek bence de saçmadır. Muhalefet değişmeden iktidar değişmez. Siyasetin tabiatı gereği bu böyledir.

Yine iktidara oy verenler, özellikle eğitim alanında iktidarı beğeniyorlar. 2002 yılından sonra var olan üniversite sayısının ikiye katlanmış olması, üniversitelerden harçların kaldırılması, kitapların ücretsiz dağıtılması, burs miktarının artması, istihdam edilen öğretmen sayısının katlanarak artması, seçmenler tarafından yeterli görülmese de şimdiye kadar var olan hükümetlerin hiç birinin yapamadığı konusunda da hem fikirler.

3 ) Ak Parti dini sömürüyor, dini kullanıyor. Siz de buna alet oluyorsunuz ?

2002 yılı öncesi, memleketteki muhafazakar kesim başı örtülü olduğu takdirde üniversite dahi okuyamıyordu. Kamusal alanda çalışmak gibi temel sorunların ötesinde, temel hak ve özgürlüklerin en başında gelen eğitim ve öğretim hakkından, sadece giyim kuşam gibi basit bir sebepten ötürü, binlerce öğrenci mahrum edilmişti. Bu sorunu Ak Parti yaratmadı. Var olan bir çok problemi çözdü. Sorunu çözünce de, meydanlarda anlattı. Aksine benzeri sorunlar ile ilgili hiç bir çözüm üretmeyen, üretenlere de muhalefet olup, çıkan kanunları Anayasa Mahkemesi’ne taşyan, ve defalarca iptaline sebep olan CHP, çarşaflı kadınlara kameralar karşısında rozet taktı, reklamlarında oynattı, Hz.Ömer’in adaletini getireceğini (Hz.Ömer’in adaleti şeriattan gelmektedir) söyledi.

-----------------------------------------------------------------

 

Yukarıda anlattıklarım tamamen, Ak Parti seçmenlerinin verdikleri cevaplar ile derlendi. Katıldığım epeyce nokta var.

Eğer cemaat, bu kadar sert vurmasaydı, yani Ak Parti’yi devirmeye çalıştığını bu kadar keskin göstermeseydi,

CHP, cemaat ile kol kola olduğunu bu denli belli etmeseydi,

MHP, cemaatin arkasına takılıp da CHP’ile ortak hareket etmeseydi,

Yani tüm kuvvetler, Ak Parti karşısında böylesine birleşip, seçmeni korkuya iteklemeseydi tahminen süreç, başarıya ulaşabilirdi. Ak Parti haricinde, acemi siyasetçiler gibi davrandı herkes. Cemaat CHP’ye oy istedi. MHP, CHP’nin olduğu yerlerden neredeyse tamamen çekildi ve BDP’ ile aynı oranda oy aldı.

Herşeyin ötesinde, demokrasimiz büyük oranda darbe yedi. 

Çözüm ancak ve ancak, partilerin oy alamadıkları ve tahminen bundan sonra ne yaparlarsa yapsınlar, oy alamayacakları kesimlerin kendilerine neden oy vermediği konusunda düşünmesile oluşabilir. CHP, Ak Parti seçimeninin kendisine neden oy vermediğini, Ak Parti’de aynı şekilde neden CHP’den oy kazanamadığını masa yatırmalı, ve öz eleştiri yapmalı.. Ancak bu çıkarımlar ile demokrasi inşa edilebilir...

twitter.com/umitsamimi

facebook.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ak Parti Seçmeninden CHP'lilere Cevap yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro