YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2013 00:00 - Güncelleme: 21 Ekim 2015 09:58

Ak Parti - Cemaat Kavgası

Dershanelerin bir an önce kapatılması gerektiğini düşünen birisi olarak cemaat ile Ak Parti arasındaki kavgayı hayret ile izliyorum.

Dershaneler tabi ki kapatılmalıdır ama bunun yolu yordamı vardır. Bugün dershanelere olan ihtiyacı azaltmak yönünde tek bir çalışma yapmadan dershaneleri kaldırmak sadece 50 bin işsiz öğretmen yaratır.

İstanbul’da ve diğer büyük şehirlerde toplu taşımayı yeterli seviyeye getirmeden, insanlara özel araçlarınızdan inin ve toplu taşıma kullanın demek ne kadar anlamsızsa, bugün iktidarın eğitim programı o kadar anlamsızdır.

8 sene boyunca ingilizce ders alan öğrenci, üniversite dönemine geldiğinde, Sultan Ahmet Meydanı’ında karşılaştığı bir turiste yol tarif edecek kadar ingilizce öğrenemediği,

İlkokuldan başlayıp lisans eğitimin sonuna kadar zorunlu tarih dersi alan talebenin, yakın tarihi hakkında neredeyse hiç bir şey bilmediği,

Beden eğitimi derslerinde erkeklerin futbol, kızların voleybol oynadığı,

Okuldaki hocasına test kitabındaki bir soruyu sorduğunda “Ben bu konuları hatırlamıyorum” cevabı alan öğrencinin özel okullardaki rakipleri ile yarışamadığı bir ortamda iktidarın dershaneleri kapatması,  cemaate göz dağı vermekten başka hiç bir anlama gelmez ve fayda sağlamaz.

Yapılması gereken dershanelere olan ihtiyacı okullarda gidermektir. Ben ve etrafımda üniversite okuyan tüm arkadaşlarım, üniversiteyi kazanabilecek birikimi dershaneler sayesinde edinmişizdir. Hükümetin öncelikle bu ortamı değiştirmesi gerekmektedir.

Ne yazık ki öğretmenlerin verdikleri eğitim denetlenmemektedir. Milyonlarca öğrenci, kendisini yetiştirmemiş ve öğrencisinin sorduğu neredeyse hiç bir soruya cevap veremez halde okulda vakit öldürüyor. Müfredatta yazan içeriğin en basit örneklerini tahtada sınıfın çalışkan öğrencisine yaptırıp, bir an önce eve gitme telaşında. Öğretmenlerin çok büyük bir bölümü okula haftada dört gün gitmekte, okuldaki ders programını 4 güne sıkıştırıp daha fazla tatil yapabilme çabasındalar. Öğrencilerin başarısı, istatislik verisi olarak bile bilgileri dahilinde değil. Dershaneler okullardaki bu ortam sebebiyle varlar. Dershaneleri kaldırmak istiyorsan, öncelikle okulların verimliliğini arttırman gerekir. Aksi halde özel okullarda okuyan öğrenciler ile köy ve kasaba okullarında eğitim gören talebeler arasında haksız rekabet oluşacaktır.

Sosyal medyada ve bazı köşelerde “İmam Hatipler Kapatılırken Bu Kadar İtiraz Etmediniz” gibi gereksiz eleştiriler okudum. 28 Şubat’ın muhatapları ile bugünün iktidarı aynı kişi değil. F.Gülen bir kanaat önderidir ve kendisinin söylediklerine önem verenlere nasihatte bulunur. F.Gülen o gün direnmenin bugünün Türkiye’sine zarar vereceği endişesinde bulunduğu için o gün daha yumuşak bir tavır sergilemiştir. Bu kendisini dinleyenlere bir tavsiyedir. Kimseye zorla dayatmamıştır. Bugün Mısır, Suriye gibi ülkelerin başlarına gelenleri, O 80 ‘li yıllarda da görmüştür, 28 Şubat’ta da çok iyi analiz etmiştir ve tahminlerine en uygun şekilde tavır almıştır. Şayet o gün direnin deseydi, bugün “İmam Hatipler Kapatılırken Bu Kadar İtiraz Etmediniz” eleştirisini yapanlar sessizce izleyecekler miydi? Tabi ki hayır. Üstelik direnin dediği kitle içerisinden sadece bir kişinin dahi hayatını kaybetmesinin vebalini kim kaldırabilirdi ki, bunu muhterem Hoca Efendi’den beklemekteler?

Türkçe Olimpiyatları’nda görüldüğü üzere cemaatin bu ülkeye kattıkları ortadadır. Cemaat tüm yatırımını insan üzerine yapmıştır. Okullar, üniversiteler, dershaneler açmıştır. Yüzlerce kitap yayınlamış, bir çok kitabı çoğaltmış, gazeteler ve benzeri yayın organları kurmuştur.

Cemaati eleştirmek başkadır, cemaati karalamak başka. Bugün vatandaşına hakaret eden valiyi yedirtmeyenlerin bilmesi gerekir ki, topluma bunca hizmeti dokunmuş, binlerce öğrenci yetiştirmiş, burs sağlamış, dünyanın dört bir yanında okul açmış bir organizasyonu asla ve asla yedirmeyiz.

umitsamimi@gmail.com

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ak Parti - Cemaat Kavgası yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro