eposta yazdır zoom+ zoom-

Ahtapotlar gerçekten uzaylı mı?

Ahtapotlar gerçekten uzaylı mı?

The University Of Chicago bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmaların sonucunda, ahpaotta ki gen dizilimlerinde diğer canlılara oranla farklı olduğunu ortaya çıkardı. Yani ahtapotun DNA’sının bu dünyada eşi bulunmuyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-04-2017 04:10 - Güncelleme: 20-04-2017 04:10

The University Of Chicago bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmaların sonucunda, ahtapotta ki gen dizilimlerinde diğer canlılara oranla farklı olduğunu ortaya çıkardı. Yani ahtapotun DNA’sının bu dünyada eşi bulunmuyor.

Gerçekleştirilmiş olan araştırmalarda, bir çok özelliğiyle yaşam sürdüğü deniz tabitatının yanı sıra kara tabitadından ayrılmış olan ahtapot canlısına ait ilginç olan bilgileri aktarıldı. Ahtapotlar da gen dizilimi farklı.

DAHA ÖNCE HİÇ RASTLANMAYAN KODLARA SAHİP

The University Of Chicago’dan Dr. Clifton Ragsdale, ahtapotların bundan önceki hiçbir canlı üzerinde rastlanılmayan 33 bin protein koduna sahip bir genomun bulunduğundan bahsetti. Ahtapotlar olağan üstü bir beyin ve problem çözme yeteneğine sahip olduklarını belirten Dr. Ragsdale, benzer araştırmalarda tüm 8 kollu olan canlılarda yapılacağını vurguladı.

Zıplayan gen olarak nitelendirilmiş olan transpozon genlerini taşıyan ahtapotun, transpozonunu kendi içerisinde düzenleyebilme yeteneğini gösterebildiği belirtildi. Bundan şu çıkarılıyor ki, ahtapot kendi genlerini değiştirilebilme yeteneğini barındırmakta.

YENİDEN DÜZENLENMİŞ BİR OMURGA

The University Of Chicago’dan Caroline Albertin de konu hakkındaki yer alan açıklamasında, ahtapotun genomunda ufak değerlerin haricinde yeniden düzenlenmiş olan bir omurgası genomu olarak görülmüş olduğunu aktardı.

Albertin, ayrıca bu olgu ise gen düzenlemesinde örnek teşkil ederek durumdan daha önce hiç karşılaşılmayan bir olgu olduğunu belirtti.

Ahtapotlar hakkındaki araştırmaların gelecek zamanlarda da süreceğinin de altı önemle çizilerek belirtildi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ahtapotlar gerçekten uzaylı mı? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro