eposta yazdır zoom+ zoom-

Ahmet Altan soruşturmasında flaş gelişme!

Ahmet Altan soruşturmasında flaş gelişme!

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve bugün sabaha karşı serbest bırakılan Ahmet Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 22-09-2016 20:57 - Güncelleme: 23-09-2016 07:57

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve mahkeme kararıyla serbest bırakılan için savcılık yeniden gözaltı kararı verdi. Ahmet Altan karar sonrası polis tarafından gözaltına alındı.

15 Temmuz darbe girişimi öncesi 'subliminal mesaj' vererek darbeye iştirak ettikleri iddiasıyla 12 gün önce gözaltına alınan ve hâkimlikteki sorgunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Ahmet Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Altan karar sonrası polis tarafından gözaltına alındı.

SAVCILIK İTİRAZ ETTİ

15 Temmuz darbe girişimi öncesi 'subliminal mesaj' vererek darbeye iştirak ettikleri iddiasıyla Prof. Mehmet Altan tutuklanırken, kardeşi dün Ahmet Altan serbest bırakılmıştı. Cumhuriyet savcısı Ahmet Altan’ın serbest bırakılmasına itiraz etti.

YAKALAMA KARARININ GEREKÇESİ

İtirazı görüşen 1. Sulh Ceza Hakimliği yakalama kararı verdi. Hakimlik kararında özetle şu gerekçelere yer verdi:

“Genel yayın yönetmeni olduğu dönemde kamuoyunda Balyoz Darbe planı olarak bilinen davaya ilişkin belgelerin Tarafa gazetesinde yayınlanması nedeniyle hakkında “devletin güvenliğine ilişkin gizli belge bulundurmak” suçundan kamu davası açıldığı ve yargılamanın halen devam ettiği, şüpheli hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan açılan bir kamu davasının bulunmadığı, bu sebeple İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin serbest bırakılma gerekçesinin hukuka uyarlı olmadığı kanaatine varılmıştır.

Dün sabaha karşı serbest bırakılan Gazeteci Ahmet Altan hakkında tekrar yakalama kararı çıkarıldıktan sonra gözaltına alındı.

Şüphelinin genel yayın yönetmeni olduğu Taraf gazetesinin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün amaçlarını gerçekleştirmek, kamuoyu oluşturmak amacıyla yayın hayatına başladığı ve örgütün emir talimatları doğrultusunda haberlere yer verildiği, Balyoz Darbe planı haberlerinin de bu anlayış çerçevesinde manşete taşındığı, Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, Amirallere Suikast, Poyrazköy, odatv ve benzeri davaları haberleştirdiği , kamuoyu oluşturarak yayın hayatını sürdürdüğü, şüphelinin de yayın yönetmeni olarak gazetenin yayın politikasını belirlediği, süren yargılamalar sonucunda milli ordunun tasfiye edilerek FETÖ/PDY mensuplarının orduda yükselmelerine ve silahlı kuvvetleri kontrol altına almalarına ilişkin suçlara iştirak ettiği değerlendirilmiştir.

FETÖ/PDY’nin yargı ayağının 7 Şubat 2012’de ve 17/25 Aralık sürecinde yapmış olduğu hükümeti devirmeye teşebbüs suçunun işlenmesinde de Taraf gazetesinin aktif rol aldığı ve kamuoyu oluşturma çabası içerisinde olduğu, 22 Temmuz sürecinden sonra örgütün yayın organlarıyla Taraf gazetesinin birlikte hareket ederek haklarında soruşturma yürütülen şüphelilerle ilgili de algı yönetimine başvurduğu tespit edilmiştir.

Can Erzincan TV’de askeri darbeye zemin hazırlayacak ve kamuoyu oluşturacak program yaptıkları, 14 Temmuz 2016 tarihli programda da askeri darbeye teşebbüsünden haberdar oldukları kanaatine varılmıştır.”

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Ahmet Altan soruşturmasında flaş gelişme! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR24 YORUM
  • Egeli Zeybek 23 Eylül 2016 23:08 Bunlar vb benzerleri bilmem ne ucubeler gazeteci kimliği altında vatana ihanetin ve hainliğin en âlasını yapıyorlar ve bu ucubelerin teslimiyetçi yalaka şakşakcılarıda basın özgürlüğü insqn hakları safsatalrıyla gündemi oyalıyorlar..... Aslında bu ucubelerin derhal infaz edilmelei zaruri ve şarttır, başka Türkiye yok ve " söz konusu vatan ise gerisi teferruattır " sözünün sahibi gazi Mustafa Kemal AtaTürk bugün yaşasaydı zaten infaz edililirlerdi.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Ahmet Altan
AHMET ALTAN KİMDİR?

Ankara’da 1950 yılında doğan Ahmet Altan’ın tam adı Ahmet Hüsrev Altan’dır. Geçmişte Taraf gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yapan Ahmet Altan, FETÖ'yle olan işbirliğinden dolayı tutuklandı. Ahmet Altan &u

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro