YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 16 Ekim 2015 14:24 - Güncelleme: 28 Ekim 2015 22:40

Ahmek kimdir, ahmaklık neye denir?

Ahmak, bir olayın içeriğine bakmaksızın kimin yaptığı ile ilgilenerek karar veren kişiye denir.  Durumun kendisi de ahmaklıktır. Sevmediği adamın yaptığı iş güzel de olsa içeriğini incelemeden kötü, sevdiği kişinin yaptığı iş kötü de olsa içeriğine bakmadan iyi der.

İktidarda Ak Parti olması sebebiyle, Erdoğan düşmanlığı ile “Yerli Otomobil” e her türlü insafsız eleştiriyi yaparlar fakat hiç akıllarına “Şu işin aslına bir bakayım, detaylarını araştırayım, acaba memlekete ne kadar yararı var, mühendislerimizin ne kadar emeği var” demek gelmez.

Sanki Ak Parti gençlik kolları tarafından bir yerli otomobil üretilmiş gibi davranılar. Hürriyet’te yerli otomobil için “Devşirme” başlığını gördüğü gibi,

Zaman Gazetesinde”Yerli Oto Cadillac çıktı” manşetini okuduğu gibi,

Sözcü ‘de “Yerli Otomobil Çakma Çıktı” hakareti ile karalayacak bir ifade bulduğu gibi, hiç vakit kaybetmeden propagandaya başlarlar.

Asgari düzeyde bir zeka bile, içerik hakkında biraz da olsa araştırma gereksinimi duyar.  Tekstil işine girdiğinizde bir ceket üreticisi iseniz, aynı zamanda ip üretmek zorunda mısınız? Belki ilerde karlı görürsünüz ve ipi de üretmek istersiniz. Bunlar prototip hazırlanırken önemsenmez. Bugün dünyanın en büyük cep telefonu ihracatçıları arasında en önde gösterilen SAMSUNG markası dahi, tüm teçhizatını kendisi üretmemektedir. Bugün en büyük bilgisayar üreticileri dahi işlemcilerini İntel’den satın almaktadırlar. Kaldı ki bu ülkenin mühendisleri, bilgisayarda hayati öneme sahip olan işlemciyi değil, aracın kasasını “Şimdilik”bir markadan kullanım iznini almışlar.

Girişimciler bilirler, yeni bir iş kurulurken, süreç içerisindeki tüm ihtiyaçlar satın alınmaz. Genellikle kiralama yöntemine gidilir. İş geliştikçe satın almalar başlar.

Üstelik bu karşıt söylemlere baktığınızda, geliştirmeye pozitif katkı sağlamak amacıyla söylenmediğini, tamamen karalamak ve üretime zarar vermek amacıyla yapıldığını da görürsünüz. Örneğin “Üretilen araçta, şu ve bu özellikler eksik olmuş, bunları şöyle ya da böyle değiştirmemiz gerekir” diye bir ifade bulamazsınız. “Çakma Yerli Otomobil”, “Devşirme Otomobil”, “Hırsızlar Cadillac’ı da Çalmışlar” gibi ifadeler görürsünüz. Zerre kadar entelektüel katkısı olmayan düşmanca ithamlardır bunlar.

Bu beklentilerden anlaşılan “Dünyanın en büyük, en iyi, en kaliteli, en güzel tasarımlı, lastiğinden, koltuk kılıfına kadar, farlarından,  aracın paspasına kadar, her şeyi ile tamam” bir markayı, henüz tek bir satış gerçekleşmeden, ilk yola çıktığında, ilk testi tamamlandığında hazır olması. Aksi takdirde dalga geçecekler, aşağılayacaklar, gelişmesine izin vermeyecekler.

Zannediyorlar ki bu iş gerçekleşirse Ak Parti teşkilatları kazanacak sadece. Bu ülkenin yüzlerce mühendisinin emeği, bu ülkeye katma değer sağlamış olacak. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki mühendisler, üniversitelerimizde akademisyenlik yapan hocalarımız bu kadar yoğun mesai harcamışken, bu tavır ülke düşmanlığı ile izah edilemez.

Olsa olsa ahmaklıktır…

*************

Milli takım, milletin tamamının takımı.

Eğer bugün bu takımın içerisindeki solcuları, milli takımın dışına iterseniz,

Ya da dindarları, eşinin başı örtülü olanları, imam hatip mezunlarını..

Kürt olanları....

Herhangi bir ayrıma tabi tutsaydınız, tur atlayabilir miydiniz? Memleket meseleleri de aynen böyledir işte.

Eğer ülke olarak kazanmak istiyorsanız, hep birlikte, bir arada mücadele etmeliyiz.

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Ahmek kimdir, ahmaklık neye denir? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Abuzer Delibalta 19 Ekim 2015 09:34 Yorumumu yazmak yemedi değil mi?

    CEVAP YAZ 0 1
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro