eposta yazdır zoom+ zoom-

Afrin'de sürpriz cephe! Azez'den girildi PYD/PKK şokta

Afrin'de sürpriz cephe! Azez'den girildi PYD/PKK şokta

AFRİN için yapılan Zeytin Dalı harekatında son dakika haberler geliyor. Operasyon birçok noktadan devam ederken TSK'nın son hamlesi PYD/PKK'ya şok yaşattı. Türk askeri ikinci bir cephe açtı ve Azez kentinden de harekat başlattı. Asker bu bölgede ilk stratejik başarısını elde etti. İşte Afrin operasyonunda son durum;

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-01-2018 14:17 - Güncelleme: 22-01-2018 17:11

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Zeytin Dalı Harekatında terör örgütü PYD/PKK'nın işgalindeki Afrin'e doğusundaki Azez'den operasyon başlattı. Böylece PYD/PKK'nın Afrin'den kaçış yolu da kesildi. Bu sürpriz gelişmenin ardından bölgeye giriş yapan TSK unsurları stratejik öneme sahip Burseya dağını ele geçirdi.

Sahadaki AA muhabirleri, Harekat'ın 3. gününde TSK'nın Afrin'in doğusundaki Azez'den de operasyon başlattığını, kara unsurlarının hedef topraklara girdiğini bildirdi. Operasyonda çok sayıda ÖSO unsuru da yer alıyor.

Afrin'e geçişlerin büyük bölümü, Kilis'e bağlı Gülbaba köyünden olmuştu. Özgür Suriye Ordusu güçleri, Afrin içinde 3 gündür ilerlemesi devam ediyor. Türk askerleri, zırhlı araç ve tanklarla ÖSO güçlerine destek verdi. Kara harekatının başlamasıyla bölgedeki çatışmalar da şiddetlendi.

F-16'LAR HAVADAN VURUYOR

TSK'ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı'nda yuvalanan terör hedeflerini vurdu. Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyor.

Burseya'nın teröristlerden temizlenmesiyle Türkiye sınır hattı ile birlikte Azez ve çevresindeki Suriyeli sivillerin güvenliğine yönelik tehditler azalmış olacak.

Mehmetçik Azez'den böyle girdi işte ilk görüntülerMehmetçik Azez'den böyle girdi işte ilk görüntülerMehmetçik Azez'den böyle girdi işte ilk görüntülerMehmetçik Azez'den böyle girdi işte ilk görüntülerHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 PYD/PKK MEVZİLERİ VURULUYOR

Sınır hattındaki TSK birlikleri de Cinderis beledesinde Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerindeki PYD/PKK mevzilerini topçu atışına tutuyor. TSK ve harekata destek veren ÖSO, dün Afrin'e kuzey, kuzeybatı ve batı bölgelerinden girerek 11 noktayı ele geçirmişti.

Türkiye'nin meşru müdafaa hakkı : Afrin, Esed rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor.

Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'i örgütün işgali altında bulunuyor.

İran'dan Türkiye'ye son dakika Afrin çağrısı!

MİT'e büyük iş düştü Afrin harekatındaki görevleri neler?

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Afrin'de sürpriz cephe! Azez'den girildi PYD/PKK şokta haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR30 YORUM
  • Remzi filiz 23 Ocak 2018 14:19 Eninde sonunda geberecrklerrrrrrrrr hahahshaha

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro