eposta yazdır zoom+ zoom-

Adı Köşk için anılan yazar Gül'e öyle bir sahip çıktı ki...

Adı Köşk için anılan yazar Gül'e öyle bir sahip çıktı ki...

Hürriyet gazetesi yazarı Taha Akyol, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'dün görev süresi sonrası neler yapacağını bugünkü köşesinden yazdı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 25-08-2014 09:19 - Güncelleme: 21-10-2015 10:50

Kulislerde adı muhalefetin Cumhurbaşkanı adayları arasında anılan Hürriyet si yazarı , "Gül ne yapacak?" başlıklı bugünkü yazasında Abdullah Gül'e sahip çıktı.

AK Parti'nin 2012'den bu yana yaptığı düzenlemelerle Abdullah Gül'ü kasıtlı olarak siyaset arenasının dışına itildiğini yazan Taha Akyol, yazısına Gül'ün engellenmesinin "AK Parti'nin radikal siyasete yönelimi" olarak yorumladı.

Abdullah Gül'ün 28 Ağustos'ta görevi devretmesi sonrası ise yapacaklarına ilişkin Taha Akyol şunları yazdı:

"Bundan sonra Gül'ün bundan sonra partinin gidişatına hiçbir müdahalesi olmayacak, İstanbul'da oturup partiyi kanştıran bir görüntüyü "cumhurbaşkanlığı yapmış bir devlet adamında" bulunması gereken olgunluğa yakıştırmıyor."

"Cumhurbaşkanı Abdullah Gül un siyasete dönmesinin engellenmesi, önemli bir siyasi göstergedir. AK Parti'nin kuruluşundan 2010 yılına kadar devam eden kapsayıcı, ılımlı, reformist ve merkeze yönelik politikalardan daha ideolojik, radikal bir siyasete yönelmenin simgesidir Gül'ün engellenmesi.

İktidar partisinin 2002-2010 arasındaki kapsayıcı ve AB referanslı üslubu ile son yıllardaki sert ve ideolojik üslubunda da bu yönelişi görmek mümkün. Gül ise siyasete girdiği ilk günden beri, çalıştığı her kademede, daima kapsayıcı ve ılımlı bir dilin ve siyasetin temsilcisi olmuştur.

GÜL NASIL ENGELLENDİ?

Aslında Gül'ü engellemek için ilk adım daha Ocak 2012'de atılmıştı:

İktidarın çıkardığı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu'nda "eski cumhurbaşkanlarının aday olamayacağı" hükmü konulmuştu! Amaç tabii Demirel veya Sezer'in değil Gül'ün muhtemel adaylığını engellemekti. Bunun için Çankaya'dan sitemli açıklamalar yapılmıştı.

ANAYASA MAHKEMESİ İPTAL ETTİ

2014'e gelindiğinde beklenen, Gül'ün genel başkan ve ardından başbakan olmasıydı. Kamuoyu araştırmalanna göre, parti tabanı yüzde 80'e yakın bunu istiyordu. Fakat bu defa da parti kongresi 27 Ağustos'a konularak Gül'ün gelmesi engellendi. Bir gün sonra olsa Gül aday olabilirdi! Böylece delegelerin serbest iradeleriyle yeni genel başkanlannı seçme hakkı da engellenmiş oldu.

GÜL'E SAYGISIZLIK

Gül'ün engellenmesinde şahsi faktörlerin rolü var; "lider" dışında Gül gibi güçlü özgül ağırlığa sahip bir şahsiyet istenmemiştir. Partide çeşitli görüşlerin bulunmasını "fitne" sayan bir kitle partisidir söz konusu olan. Bu sertleşme ve radikalleşmenin yarattığı kırıcı davranışlar Gül e yapılan "saygısızlıklar "da da kendini gösterdi. Zaten kalemşorlann gıdası bu sertleşme ve radikalleşme politikalarıdır.

...

Kutuplaşmanın büyük gerginliklere dönüştüğü dönemlerde Gül ılımlı ve birleştirici açıklamalar yaptı. Yargı başkanları, partiler ve birçok kesim iktidara anlatamadıklarını Gül'e anlattılar. Devlet kapısını herkese açık tutması, ülkede önemli bir istikrar işlevi gördü.

GÜL KARIŞMAYACAK!

Bundan sonra Gül'ün bundan sonra partinin gidişatına hiçbir müdahalesi olmayacak, istanbul'da oturup partiyi kanştıran bir görüntüyü "cumhurbaşkanlığı yapmış bir devlet adamında" bulunması gereken olgunluğa yakıştırmıyor. Bu dönemde Gül yine aktif olacak, fakat içeride ve dışanda görüşlerine başvurulan bir devlet adamı vasfıyla.

İktidar partisi ise, Çankaya ve hükümet olarak, Gül gibi itidali temsil eden çok önemli bir /, faktör olmadan, seçtiği yeni yolunda coşkuyla devam edecek. Sayın Erdoğan'ın "kahramanlar" olarak nitelediği "genç, dinamik bir yapıyla geleceğe yürüyecek.".

DAVUTOĞLU GÖNDERMESİ

Akyol yazısının satıraralarında yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında da göndermelerde bulundu.

"Yeni Genel Başkan ve Başbakan Prof. Ahmet Davutoğlu hakkındaki görüşlerimi aynca yazacağım" diyen Akyol, "Yeri geldiğinde yazacağım kaygılarım var, fakat henüz pek başlangıçtayız, inşallah ülke için hayırlı olur diyorum" dedi.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Adı Köşk için anılan yazar Gül'e öyle bir sahip çıktı ki... haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR30 YORUM
  • emre 25 Ağustos 2014 23:45 kardeşlik vs dediler abdullah gülü yediler. böyle olur rte'nin kardeşliği.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Taha Akyol
TAHA AKYOL KİMDİR?

Taha Akyol 1946 yılında Yozgat'ta doğdu. Babası Mustafa, annesi Fatma Akyol'dur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Yozgat'ta tamamladı.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Taha Akyol, yazarlık mesleğine 1977 yılında Herg

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro