YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 25 Nisan 2016 15:54 - Güncelleme: 25 Nisan 2016 15:56

“Adaletin olmadığı yerde” ile başlayan cümleler

3 Temmuz süreci sonrasında Fenerbahçeli bir grup taraftar polis aracını devirip yakmıştı. Sahaya inip, özel güvenlik görevlilerinden bazılarını dövmüşlerdi. Stadın koltuklarını sökmüşlerdi ve sonrasında “Adaletin olmadığı yerde, insanlar kendi adaletlerini sağlarlar” gibi cümleler kurup, yaşananları meşrulaştırmaya çalışmışlardı.

22 Eylül 2013 tarihinde oynanan Beşiktaş-Galatasaray maçının sonlarında bir grup Beşiktaş taraftarı sahaya girip, ortalığı karıştırmışlardı. Gerekçeleri belliydi. Hakemlerin yaptığı sözde kasıtlı hatalar sonrasında “Adaletin olmadığı yerde, insanlar kendi adaletlerini sağlarlar” ifadesini kullanarak, kendi adaletlerini sağlamaya kalkışmışlardı.

Tek tek saymaya kalkarsak belki de sayfalara sığdıramayacağımız kadar çok vaka tespit edebiliriz. Dün de o örneklerden birini yaşadık. Bir taraftar sahaya girdi ve bir hakeme saldırdı. Birçok kişi dünyaya rezil olduk derken bazıları ise yine “Adaletin olmadığı yerde, insanlar kendi adaletlerini sağlarlar” cümlesini kurdular. Oysa savunmasız birine saldırı olmuştu ve saldırıyı düzenleyen kişi ile birçok taraftarın düşüncesi aynıydı.

Bireysel adalet dediğiniz polis aracı yakmak mı, taraftarı olduğunuz kulübün stadına zarar vermek mi, sırtı dönük savunmasız birine arkadan saldırmak mı?

Sahi kendi adaletini sağlayacağını söyleyen PKK’lı teröristlerin otobüs durağının yanında bomba patlatmasından fikri olarak ne farkı var dün yaşanılanların? Sadece verilen zarar miktarı farklı. Suçlu olduğu iddia edilenlerin zarar görmeyip de suçsuz insanların, masumların cezalandırıldığı bu “Adaletin olmadığı yerde insanların bireysel olarak sağladığı adalet” sisteminde şimdiye kadar ne zaman gerçekten adalet sağlandı?

Eğer Trabzonspor’un şampiyonluğu elinden alındığını düşünüyorsan, bunun hesabını soracağın kişi orada görev yapan çizgi hakemimi?

Eğer devletin suç işlediğini düşünüyorsan, bunun hesabını soracağın kişi otobüs durağında ailesi ve dostlarıyla otobüs bekleyen sivil vatandaş mı?

Bu suçları işleyenler adaleti sağlamak gibi bir niyet taşımamaktadırlar. Yaptıkları kötülüğü meşrulaştırmak için sistemde bulunan eksiklikleri kullanmaktadırlar.

Bir davranış kötüyse, kötüdür. Kimin ve neden yaptığına göre değişmez. Masum insanların cezalandırıldığı hiçbir tutum bir başka mağduriyetin sonucu olamaz. Eğer PKK’lı teröristlere “Meşru zemin dışına çıkamazsınız” diyorsak, bu sadece o teröristler için geçerli değildir. Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes için aynı kurallar ve kanunlar sabittir. Konu ne olursa olsun, yöntem ne olursa olsun, miktarı ne olursa olsun kimse hukuk sisteminin yerine kendisini koyamaz. Bu hak sadece yargıya aittir.
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN “Adaletin olmadığı yerde” ile başlayan cümleler yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • hopdedik 02 Mayıs 2016 10:37 şikecilerin polis araçlarını devirip polisleri dövdüğü sezon 2013 değil bursanın şampiyon olduğu 2010 mayısı idi...kardeşş.... iki ikimi iki ikimi deyip şampiyonluğu kaybettikleri yıldıııııııııı.

    CEVAP YAZ 0 0
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro