eposta yazdır zoom+ zoom-

Adalet Bakanı'ndan AİHM'in Selahattin Demirtaş kararı için flaş açıklama

Adalet Bakanı'ndan AİHM'in Selahattin Demirtaş kararı için flaş açıklama

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi'nin "Selahattin Demirtaş serbest bırakılsın" kararına Adelet Bakanı Abdülhamit Gül'den tepki geldi...

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-11-2018 13:41 - Güncelleme: 20-11-2018 13:45

ADALET Bakanı Abdülhamit Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AHİM) Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönündeki kararına tepki göstererek "Nihai kararı Türk yargısı verir" dedi. Bakan Gül, "Kararı bir görelim. Bu konuda yargılamayı yapan yargı mercii karar verecektir" ifadelerini kullandı.

BAĞIMSIZ YARGI KARAR VERECEK... Gül, bakanlığının bütçesinin sunumu için bulunduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda AİHM'nin Selahattin Demirtaş kararına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bütçe çalışmaları nedeniyle kararı henüz görmediğini belirten Gül, "Kararı bir görelim. Kaldı ki bu konuda yargılamayı verecek olan yargı mercii verecektir. Bizim bir şey söylememiz doğru değil." ifadesini kullandı.

TAHLİYE EDİLECEK Mİ?.. Demirtaş'ın tahliye edilip edilmeyeceği sorusu üzerine Gül, "Kararı görmek lazım ve takdir edecek makam yargı makamıdır. AİHM iç hukukun bir parçası. Bunu da reformcu bir parti olarak AK Parti getirdi ama bu karar ne getiriyor, ne yapıyor, ne karar verilmiş, bunların takdiri de yine mahkemenin vereceği bir karardır." diye konuştu. 

AİHM, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk sürecinin uzatılmasının yeterli hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu gerekçe göstererek serbest bırakılmasını istemişti. AİHM Demirtaş’ın "siyasi nedenlerle" tutuklandığını iddia etmişti. AİHM ayrıca Demirtaş'ın seçilme hakkının ihlal edildiğine karar vermişti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden bomba Selahattin Demirtaş kararı

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Adalet Bakanı'ndan AİHM'in Selahattin Demirtaş kararı için flaş açıklama haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR11 YORUM
  • Aklın zıplaması 20 Kasım 2018 14:57 AİHM dese ki ; bütün işçi emeklilerinin ,emekli maaşları TAHSİLE,KIDEME,UNVANA VE MEDENİ DURUMA GÖRE HESAPLANACAKTIR dese uygulamayacak mısınız?Uygulanmayacak ise bu mahkeme niçin var?

    CEVAP YAZ 2 691

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro