YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 05 Haziran 2017 09:22 - Güncelleme: 05 Haziran 2017 09:23

ABD'yi neden ikna edemedik

Malumunuz, uzun süredir tartışılan, Türkiye ile ABD’nin arasını açan Rakka operasyonu başladı. Türkiye operasyona dahil olmak istiyordu fakat Amerika’nın YPG’yi de sürece dahil etmesi sebebiyle operasyona katılmadı.

Türkiye’nin dış politikası açısından burada iki mühim husus bulunmakta. İlki, Türkiye’nin neden Rakka operasyonuna katılmayı istiyor olması. Diğeri ise Amerika’nın Nato’daki önemli müttefiklerinden biri olan Türkiye yerine bir terör örgütünü neden seçtiği.

Her iki başlık da önümüzdeki günlerde, içerisinde yaşadığımız coğrafyanın sınırlarının belirlenmesi açısından hayati öneme sahip.

Melikşah’tan  Afrin’e kadar uzanan, sınır boyunca yer alan Mümbiç, Kobani, Tel Abyad gibi tüm şehirleri PKK’nın Suriye kolu olan PYD istila etmiş durumda. Türkiye’nin Fırat Kalkanı harekatıyla birlikte Özgür Suriye Ordusu’nun teröristlerden arındırdığı El-Bab, Dabık ve Cerablus beldeleri, sınırdaki terör koridorun dışarısında kalmış durumda.

Aslında Türkiye Rakka operasyonuna dahil olmak istemiyor. Askerlerini Suriye’ye göndermek, orada şehit düşmelerine şahit olmak ülkemizin gönüllü olacağı bir mevzu değil. Türkiye’nin istediği, Suriye’nin neredeyse üçte birini ele geçiren PKK’nın Rakka’yı da kontrol altına almasına müsaade etmemek.

Peki Türkiye’nin onca ısrarına rağmen, neden ABD Ortadoğu’daki en önemli müttefiki yerine bir terör örgütünü kendisine partner olarak seçti? Bu sorunun asıl cevabı stratejiktir. Radikal terör örgütlerinin oluşturulması, desteklenmesi, finansal ve lojistik ihtiyaçlarının karşılanması, 11 Eylül saldırısı, . Afganistan’ın işgali, Irak’ın yağmalanması ve bugün olanlar aslında öncesinde kurgulanıp, sonuçları gerekçe gösterilerek devam ettirilen bir dış politikanın devamıdır.

Benim bu yazıda ele almak istediğim Amerikalıların 20 yıldır süre gelen stratejisini gerçekleştirirken, bizim doğru argümanlarla ikna edilebilir propaganda yapamamış olmamız.

Hemen başlayalım.

IŞİD neden bu kadar marjinal? Çünkü IŞİD’i yok etme bahanesiyle yapılan zulme, kamoyunun sessiz kalmasını sağlayabilmek için. Öyle ki mevzu bahis IŞİD ise, hava harekatında 436 sivilin “Yanlışlıkla öldürülmesine” kimse ses çıkarmaz.

PKK gibi bir terör örgütüne ağır silahlar vermek, onları eğitmek Batı’da kimsenin umrunda da olmaz. ABD ve Avrupa için bir tehdit oluşturmaması sebebiyle PKK’nın Türkiye’deki katliamları da yıllardır hiçbir şekilde önemsenmemiştir. Yani PYD eşittir PKK diyerek Batılılara çağrı yapmak, onları ikna etmek çok da mümkün değildi.

Öyle ise Türkiye  ne yapmalıydı?

Batılıları ikna etmenin en kolay yolu, onların çıkarlarını ön plana çıkarmaktır.

İspanya iç savaşı ile birlikte Avrupa’da ortaya çıkan İntifa yani Anti-faşizm isimli terör grubu Batılıların yumuşak karnıdır. Örneğin Almanya’da Beyaz Gül üyeleri antifaşist olmaları sebebiyle idam edilmiştir.

Seçim Sürecinde Kaliforniya’nın Berkeley bölgesinde Trump karşıtı olarak İntifa ile Trump destekçileri birbirlerine girmişti. Bir çok yerel yayın organı haberi “Patriots take down terorist scum” (Vatanseverler teröristleri patakladı) başlığı ile vermişti.

Amerika’da bir çok anti-intifa grubu bulunmakta. Avrupa’da da öyle. Konu ile ilgili bir çok haber var. Sebebi açık. İntifa’yı oluşturanlar ya  komünist ya sosyalist ya da bir başka radikal sol grubundan insanlar.

Suriye, bu radikal solcuların silahlı eğitim kampı haline dönüşmüş durumda. Eğitimi veren ise PYD. Işid ile mücadelesi sebebiyle batı dünyasından sempati kazanan ve kendini sözde meşrulaştıran terör örgütü.

Batı medyası bu konunun özellikle üzerine gitmiyor, hatta gizliyor. Sebebi, uzun vadeli dış politik emeller fakat ne yazık ki dış ilişkilerden sorumlu bürokratlarımız, medyamız, yöneticilerimiz mevzuyu hiç bu açıdan ele almadı. İkna etmeye çalışırken hep “PKK = PYD” argümanını kullandı. Oysa batılılar Türkiye’ye karşı silah doğrultan bir örgüte karşı antipati duymaz.  “PYD = INTIFA” denseydi, muhtemelen PYD’ye yüzlerce tır ağır silah sevk edilmesine Amerika toplumu müsaade etmezdi.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD'yi neden ikna edemedik yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Erol Baron 05 Haziran 2017 10:22 Genelde Cami çevrelerinden gelen bizim siyasilerimiz PYD = INTIFA demeleri için sizin gördüklerinizi görmeleri gerekir. Oysa bam teline basmak yerine onlar ya heyytt der ya PKK=PYD. Bu büyük ülkenin gerçekten büyük, yeni ve ileri görüşlü siyasilere ihtiyacı var.

    CEVAP YAZ 0 2
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro