eposta yazdır zoom+ zoom-

Abdulkadir Selvi yazdı! AB ile ilişkilerde yeni adımlar geliyor

Abdulkadir Selvi yazdı! AB ile ilişkilerde yeni adımlar geliyor

ABD ve Türkiye arasında yaşanan kriz Türkiye'yi daha önce gerginlik yaşadığı Almanya ve Fransa gibi AB ülkelerine yaklaştırdı. Bu ülkelerin ABD'ye karşı Türkiye'ye destek vermesi olumlu bir hava yarattı. Ankara ise bu olumlu havayı değerlendirme düşüncesiyle Avrupa Birliği üyeliği için tekrar harekete geçti. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AB ile ilişkilerde yeni adımların geleceğini açıkladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 28-08-2018 09:16 - Güncelleme: 28-08-2018 09:16

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Türk yetkililerin Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda yeni adımlar atacağını söyledi. Selvi, "Bunun ilk adımı olarak Reform Eylem Grubu 3 yıl aradan sonra toplanıyor. dedi.

Abdulkadir Selvi, "AB ile ilişkilerde yeni adımlar geliyor" başlığıyla yayımlanan yazısında AB ile ilişkilerin son üç yıldır buzdolabına kaldırıldığını söyledi. 

İlişkilerin canlanacak olmasından dolayı heyecan duyduğunu belirten Selvi, "Alice Harikalar Diyarında gibi ayaklarım yerden kesilmiş değil. İhtiyatlı bir iyimserlik içindeyim. Ama bu süreçte siyasi iradenin cesaretlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Tabii bunun için bizim de evin içini düzeltmemiz gerekiyor. AB ile ilişkilerde sembol haline gelen Osman Kavala, CHP milletvekili Enis Berberoğlu ve bazı belediye başkanlarının tutuksuz yargılanmasının yolunun açılması elimizin güçlenmesine yol açacak" ifadesini kullandı. 

15 TEMMUZ'DA AB'DEN DESTEK BULAMADIK: Selvi, "15 Temmuz darbe girişimi karşısında AB'den gereken desteği bulamadık. Yükselen milliyetçi dalganın etkisiyle AB, Türkiye'yi adeta itti" ifadesini kullandığı yazısında sözlerine, "Ama biz de Kopenhag Kriterleri'ni Ankara kriterleri yapıp yolumuza devam edemedik" diye devam etti. Söz konusu süreçte ABD'nin Türkiye'ye dönük yaptırımlarının da etkili olduğunu ifade eden Selvi, şöyle devam etti:

AB SÜRECİ GÜNDEMDE TÜRKİYE'NİN GÖRÜNÜMÜNÜN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR: "Ankara'da bir süredir AB ile yakalanan yeni konjonktürü değerlendirme gibi bir çaba görüyorum. Tekrar reform sürecini başlatmak ve AB ile uyum süreci canlandırılmak isteniyor. Kendimizi kandırmayalım. Bu süreçte öncelikle Türkiye'nin görünümünün değişmesi gerekiyor. Bunun yolu da normalleşme ve AB ile ilişkilerde ilerleme sürecinin başlamasından geçiyor.

REFORM EYLEM GRUBU 3 YIL ARADAN SONRA TOPLANIYOR: Reform sürecinin başlaması ve AB ile ilişkilerin canlandırılması bu açıdan yararlı olacak. AB'deki algımızın değişmesine katkı sağlayacak. Bunun ilk adımı olarak Reform Eylem Grubu 3 yıl aradan sonra toplanıyor. Reform Eylem Grubu en son 11 Aralık 2015 tarihinde toplanmıştı. Demek ki 3 yıl gibi koca bir boşluk oluşmuş. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun başkanlığında yapılacak toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır katılacak."

TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİKLEŞMESİNDE OLUMLU KATKI SAĞLAYACAK: Öncelik "Yargı ve Temel Haklar" başlıklı 23. fasıl ile "Adalet, Özgürlük ve Güvenlik" başlıklı 24. fasılların açılmasını sağlamak. Bu fasıllarda atılacak adımlar, Türkiye'nin demokratikleşmesine olumlu katkı sağlayacak.Yargı Reformu Stratejisi'nin güncellenmesi. Türkiye'ye yönelik eleştiriler ağırlıklı olarak yargı konusunda geldiği için 'Yargı Reformu Stratejisi'nin güncellenmesi bunun önünü kesmeye yarayacak.

AB ÜLKELERİNDEN OLUMLU SİNYALLER GELİYOR: Vize serbestisinde kalan kriterler gündemde olacak. Kişisel verilerin korunması, yolsuzluk ve rüşvetle mücadele, Europol ile ilişkilerin güçlendirilmesi gibi. Terörle mücadele kriteri ise son ana bırakılabilir. Ankara 1.5-2 yılı reformlar ve AB ile ilişkileri geliştirme dönemi olarak görüyor. Önümüzdeki dönemde Almanya, Hollanda, Fransa ve Avusturya ile ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu ülkelerden de olumlu yönde sinyaller var.

BİZİM DE EVİN İÇİNİ DÜZELTMEMİZ GEREKİYOR: Selvi, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Tabii bunun için bizim de evin içini düzeltmemiz gerekiyor. AB ile ilişkilerde sembol haline gelen Osman Kavala, CHP milletvekili Enis Berberoğlu ve bazı belediye başkanlarının tutuksuz yargılanmasının yolunun açılması elimizin güçlenmesine yol açacak."

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

Berat Albayrak açıkladı! Türkiye ve Fransa birlikte hareket edecek

Alman bakandan Avrupa'ya Türkiye çağrısı! Tepki gösterin

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Abdulkadir Selvi yazdı! AB ile ilişkilerde yeni adımlar geliyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR28 YORUM
  • Misafir 28 Ağustos 2018 16:53 ALMANYA VE FRANSA TÜRKİYEDEKİ KENDİ ALACAKLI ŞİRKETLERİNİN DERDİNE DÜŞTÜ.. AKP'Lİ ERDOĞAN UMURLARINDA DEĞİL!..

    CEVAP YAZ 0 1
KİMDİR ?
Abdülkadir Selvi
ABDÜLKADİR SELVİ KİMDİR?

Abdülkadir Selvi; 1964 yılında Sivas Yıldızeli’nde doğdu. Alevi kökenli olan Abdülkadir Selvi evli ve 3 çocuk babası. Hürriyet Gazetesi'ne transfer olan Abdülkadir Selvi aynı zamanda CNN Türk'te konuk olarak

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro