eposta yazdır zoom+ zoom-

AB'den Türkiye'ye karşı Yunanistan'ı koruma hamlesi!

AB'den Türkiye'ye karşı Yunanistan'ı koruma hamlesi!

Avrupa Birliği; Ege ve Akdeniz'de yaşanan Yunan gerginliğinde kendini ve sınırlarını savunan Türkiye'ye karşı birliğin NATO'su olan PESCO ile koruma planını yürürlüğe soktu.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 08-04-2018 17:48 - Güncelleme: 09-04-2018 00:01

Son dönemde Yunanistan ile Türkiye arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Atina yönetiminin aldığı tavırlar ve uyguladığı sınır ihlalleriyle dolu politikalar nedeniyle siyasi gerilimin yaşandığı Ankara-Atina hattına AB müdahale etmeye hazırlanıyor.

AB'nin NATO'su olan PESCO (Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması) üzerinden Ege'de hamle yapmaya çalışan birlik, Akdeniz'i ve enerji sahasını kendilerine karakol ilan etmek için çalışmalar gerçekleştiriyor.

ADA SINIRLARINA FRANSIZ GEMİLERİ

ANKA Ege'de uçtu: Yunanistan alarma geçti!

Türkiye'nin enerji sahası olan Kıbrıs çevresinde güvenliği sağlamak amacıyla AB yönetimi PESCO üzerinden donanma göndermeye hazırlanıyor. Bu karar doğrultusunda Fransız ve Alman donanmalarının bölgeye sevki konuşulurken, anlaşma kapsamında da 6 adet Rum bölgesine destek projesi bulunuyor.

Proje kapsamında bölgeye sevkiyat yapacak olan AB'nin Türkiye ile ilişkileri daha da gergin hale getirmesi bekleniyor.

KIBRIS HAKİMİYETİNİ DARALTMA GİRİŞİMİ

PESCO ile Türkiye'nin hakimiyet alanını daraltmaya çalışan AB yönetimi bölgede yürüttüğü doğalgaz ve petrol araştırma çalışmalarını aksatmayı amaçlıyor. Bunun karşısında Türkiye ise bölgedeki etkinliğini artırmak için İHA/SİHA ve donanma gücünden faydalanarak hakimiyet alanına müdahaleye cevap vermesi bekleniyor.

Türkiye'den Yunan bakana çok sert tepki! Küstah ilkesiz provokatör...

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN AB'den Türkiye'ye karşı Yunanistan'ı koruma hamlesi! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR19 YORUM
  • Doğru bulmuyorum 09 Nisan 2018 12:53 Asla doğru bulmuyorum ! Yunanistan da AB de ayıp ediyorlar,hiç de bile hoş değil !

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro