eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD'den flaş açıklama: Türkiye olmadan olmaz

ABD'den flaş açıklama: Türkiye olmadan olmaz

ABD'nin DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Beyaz Saray'daki Erdoğan-Trump görüşmesi sonrası konuştu. McGurk, koalisyon güçlerinin Türkiye olmadan bölgede başarılı olamayacağını söyledi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-05-2017 21:03 - Güncelleme: 20-05-2017 00:21

Beyaz Saray'ın DEAŞ ile Mücadelede Özel Temsilcisi Brett McGurk, DEAŞ ile mücadelede YPG ayrılığına rağmen Türkiye ile yakın müttefik olunduğunu söyledi. DEAŞ ile mücadelede Türkiye'nin bölgedeki gücünü hatırlatan özel temsilci, Türkiye olmadan koalisyon güçlerinin başarılı olamayacağını ifade etti.

McGurk, Beyaz Saray'daki tarihi zirve sonrası ilk kez konuştu. Rakka operasyonu sonrası Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde olacaklarını ileri süren McGurk, bölgedeki istikrar için Türkiye'nin önemli bir güç olduğunu söyledi. Türkiye olmadan bu istikrarın sağlanamayacağını ve birlikte çalışıldığını söyleyen McGurk, "Her koalisyon ortağıyla olduğu gibi, onlarla da bazı farklılıklarımız var. Ama çok yakın müttefikiz ve sorunları her zaman çözebiliriz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Brett McGurke "Teröre destek veriyor, kesinlikle değiştirilmesinde fayda var" yorumunun hatırlatılması üzerine McGurk, "Bakan Tillerson’ın yakın ilişkiler içinde olduğu bir mevkidaşı" olarak tanımladığı Çavuşoğlu için, "Taktiksel farklılıklarımız olabilir, Dışişleri Bakanı’na büyük saygım var" dedi.

"TÜRKİYE’NİN KAYGILARINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÖNLEM ALIYORUZ"

Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da, Türkiye’yle görüş ayrılığı yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili soruya, "Bunu askeri bir bakış açısıyla cevaplayacağım. İlk olarak, Türkiye bizim önemli bir müttefikimiz ve Türkiye ile uzun vadeli ilişkimiz kritik öneme sahip. Bunu koruyacağız," diye cevap verdi.

Türkiye ile yakın ilişkilerin sürdürülmesi için çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlatan Dunford, "Rakka’ya ele geçirmenin en iyi yolunun ne olduğuyla ilgili farklı görüşlerimiz vardı. Biz tek olası yöntemin Suriye Demokrat Güçleri’yle olduğu görüşündeydik. Şimdi sahada Türkiye’nin kaygılarını ortadan kaldırmak için önlemler alıyoruz, örneğin silahların PKK’nın eline geçmemesi ya da Türkiye’ye gitmemesi gibi. Türklere şeffaflık sağlıyoruz. SDG’ye sağladığımız askeri teçhizatın sadece sadece Rakka’da kullanılmasının, başka yere gitmemesinin önlemini alıyoruz," ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD'den flaş açıklama: Türkiye olmadan olmaz haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR17 YORUM
  • ertürk göktürk 20 Mayıs 2017 14:49 türkiyenin başını yine sabunluyorlar ki gözleri görmesin ki türkiyeye her istediğini yapsınlar diye))

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro