eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD ve Almanya kıllandırdı! İstihbaratçıların Gülen yorumu

ABD ve Almanya kıllandırdı! İstihbaratçıların Gülen yorumu

ABD ve Almanya FETÖ darbesinin arkasındaki güç mü? Alman istihbarat şefinden sonra ABD Kongre istinbarat şefinin Gülen açıklaması da aynı oldu. Bu da iki ülkeye yönelik kuşkuları iyice ayaklandırdı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-03-2017 13:40 - Güncelleme: 20-03-2017 14:45

Cumartesi günü Alman İstihbaratı BND’nin Şefi Bruno Kahl’ın verdiği mülakat ve o mülakatta ‘Gülen’in darbenin arkasında olduğuna dair ikna edici kanıtları görmedik’ haberinden sonra bu kez de ABD’nin Meclis İstihbarat Şefinden benzer bir açıklama geldi.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinin Cumhuriyetçi Partili başkanı Devin Nunes, Pazar günü katıldığı Fox TV’deki Chris Wallace’ın programında Gülen’in iadesi ve darbe ile ilgisi hakkında çok önemli bazı açıklamalar yaptı.

ALMANYA İLE AYNI AĞIZ
Devin Nunes, Wallace’in yönelttiği Gülen'in iade süreciyle ilgili sorusuna verdiği yanıtla mide bulandırdı. Nunes, "Gülen’in darbeye karıştığı yönünde kanıt görmediği” söyledi. ABD istihbaratçısının söylediği bu cümlenin ayrısını Alman istihbaratının tepe ismi de Der Spigel'e söylemişti.

İstihbarat Komitesinin başkanı Devin Nunes aynı zamanda Cumhuriyetçi Parti’den ve Başkan Trump’ın yakın müttefiği olarak biliniyor. İşte program spikerin yönelttiği Gülen sorusu ve ABD istihbaratçısının verdiği yanıt;

Chris Wallace: Türkiye’den yeni bir haber var. Türkiye, Trump yönetiminin Fethullah Gülen’i iade etmeyi düşündüğünü söylüyor. Bu ülkede uzun süredir yaşayan İslam din adamı Gülen’in Erdoğan’a karşı yapılan başarısız darbenin mimarı olduğunu iddia etmekteler. Bu konu hakkında bildiğiniz birşey var mı?

Devin Nunes : Bu söylediğinize inanmakta oldukça güçlük çekiyorum. Erdoğan hükümeti giderek daha otoriter bir hale geliyor. NATO’da olan Türkiye uzun süredir bizim güçlü bir müttefiğimiz. Aslına bakarsanız onlar (Erdoğan hükümeti) şimdi giderek güvenilir bir müttefik olmak konusunda daha da çok ve çok endişe verir bir duruma gelmekteler. Böyle birini iade eder miyiz bilmiyorum. Gülen’in [darbeye] karıştığına dair herhangi bir kanıt görmedim. Eğer karışmışsa bu tabi ki farklı bir durum. Ama Türkiye ile bizim ilişkilerimiz gergin. Ve IŞİD’i Irak ve Suriye’den çıkartmaya çalıştıkça daha da zorlu bir hal alacak.

Kongre İstihbarat Komitesi nedir? : Kongre İstihbarat Komitesi oldukça önemli bir komite. Bu komite ABD İstihbarat Kurumlarını denetlemekle görevli ve başkanlarında bulunanlar istihbarat konularında sürekli bilgilendiriliyorlar. 

Dr. Bruno Kahl Alman istihbaratı BND'nin başkanı. Kahl bugüne kadar yok denecek kadar az demeç vermiş bir isim. Cumartesi günü Der Spigel'e konuşması haliyle şaşkınlık yarattı. Bu açıklama Merkel'in istihbarat örgütünü sahaya sürdüğü şeklinde yorumlandı. BDN'nin başkanı Kahl 15 Temmuz darbe gişimi ve Gülen konusunda Spigel söyleşisinde “Türkiye 15 Temmuz darbe girişiminin ardında Fethullah Gülen’in bulunduğuna dair bizi her seviyede iknaya çalıştı, ama şu ana kadar başarılı olamadı” dedi. BND şefi ayrıca, FETÖ’nün Türkiye’de iddia edildiği gibi radikal İslamcı ve hatta terörist bir örgüt olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, örgütü ‘dini ve seküler eğitim için çalışan sivil bir cemaat’ olarak nitelendirdi.

ABD'liler tarih verdi İslam dünyaya hakim olacak


(Kaynak : İlhan Tanır / washingtonhatti.com)

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD ve Almanya kıllandırdı! İstihbaratçıların Gülen yorumu haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • Misafir 20 Mart 2017 20:06 Serefsiz sapık FETO vatan hainini kullandıklarının delilidir bu serefsizi hala iade etmediler. Tuvalet temizlikcisiyle is ceviren bunak vatan haini kalels FETO köpegi geberse de bu ülke rahat etse Hala ankarada bile etkili konumlarda FETOnun adamları var hükümet iyi bir temzilik yapmalı

    CEVAP YAZ 1 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro