eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD ile yaşanan vize krizinde son durum!

ABD ile yaşanan vize krizinde son durum!

Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programında ABD ile yaşanan vize krizindeki son gelişmeler ele alındı. Programda iki ülkenin dışişleri bakanları arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde bir komisyon kurulması konusunda karar alındığı belirtildi.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 12-10-2017 22:44 - Güncelleme: 13-10-2017 00:20

Türkiye ile ABD arasındaki vize gerginliğinde tansiyon düşüyor. İddialara göre Türkiye, vizelerin askıya alınmasıyla ilgili ABD'ye iki ülke temsilcilerinin de yer alacağı bir komisyon kurulmasını teklif etti. Bu teklif geçtiğimiz hafta sonu 

CNN Türk'te yayınlanan Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programında ABD ile yaşanan vize kriziyle ilgili son gelişmeler ele alındı. Programda kriz konusunda iki ülkenin ortak bir komisyon kurma kararı aldığı ve bu komisyon konusunda ayrıntıların önümüzdeki hafta gerçekleşecek görüşmelerde olgunlaşacağı belirtildi.

Ayrıca programda ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan Cohen'in de önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceği ve bu görüşmenin hayli önemli olduğunun altı çizildi.

Hürriyet Washington temsilcisi Cansu Çamlıbel ise telefon bağlantısında krizin son durumunu değerlendirdi. Çamlıbel şunları söyledi;

- "Anladığımız kadarıyla komisyon teklifi Türkiye tarafından geldi. Pazar günü kriz tepe noktasındaydı. Bugünse bir açılım olduğu gerçek. Orta düzeyde diplomatlar arasında görüşmeler hep sürdü. Siyasi düzeyde ise görüşmeler kısıtlıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu belirtmişti. Dün bakanlar arasındaki görüşme ile bir açılım sağlanmış oldu."

- "Anladığımız kadarıyla bu görüşmede Türkiye tarafından ortak komisyon teklifi gidiyor. Ancak bu işleyişin nasıl olacağı, bir komisyon mu olacağı, nasıl işleyeceği net değil. Jonathan Cohen'in ziyareti ise yıllık olarak yapılan planlı bir ziyaret. Ancak ABD Dışişlerinin Türkiye ile ilgilenen en tepe nokta yöneticisinin Türkiye'de olması tabii ki çok önemli. Türkiye bunun avantajını kullanmak istiyor anladığım kadarıyla. En azından onun Türkiye'de olduğu dönemde bu krizin sonlandırılması isteniyor."

- "Türkiye, Trump göreve geldiği günden bu yana pozitif baktı. Hatta Trump'ın bazı kararları için, Obama dönemi bürokratlarının Trump'ın önüne koyduğu dosyalar gibi yorumlar yapıldı. Son vize krizi öncesinde ise, benim Washington'da algıladığım Trump'ın Türkiye ile ilgili havası, 'Trump iyi de çevresi kötü' gibi değil."

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD ile yaşanan vize krizinde son durum! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • klm 13 Ekim 2017 03:26 Ben söyleyeyim Barzani yırttı . Kriz nedenmiş ? ABD adım adım planını uyguluyor . Çok da kararlı....Bu anlaşılmalı yavaş yavaş Türk halkını da takmadığı anlaşılıyor. Hükümet ABD ye karşı köklü tedbirler almak zorunda.

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro