eposta yazdır zoom+ zoom-

8 milyon yıllık fosiller meraklılarını bekliyor

8 milyon yıllık fosiller meraklılarını bekliyor

ÇANKIRI Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki müzede bulunan 8 milyon yıllık fosiller, artık yeni Çankırı Müzesi'nde sergileniyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-05-2017 03:30 - Güncelleme: 19-05-2017 03:30

İkinci Abdülhamid tarafından 20. yüzyıl başlarında hükümet konağı olarak yaptırılan, uzun yıllar Çankırı Adliyesi olarak hizmet veren tarihi yapı, 13 milyon liralık restorasyon çalışmasıyla müze haline getirildi.

Restorasyonunun tamamlanmasının ardından bina paleontoloji, etnografya ve arkeoloji müzesi olarak hizmet vermeye başladı. 

Daha önce Kültür ve Turizm Müdürlüğü binasındaki müzede bulunan Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi'nden çıkartılan 8 milyon yıllık fosiller de yeni binaya taşındı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Kemal Karatatar, AA muhabirine, Çankırı Müzesi'nin Türkiye'nin önemli müzeleri arasında yer aldığını söyledi.

Müzenin kapılarını ziyaretçilere açtığını belirten Karatatar, "Müzemizde 3 önemli bölüm bulunmaktadır. Müzede Çorak Yerler Fosil Lokalitesi'nden elde edilen fosillerin sergilendiği, yaklaşık 8 milyon yıl öncesini anlatan bölümümüz de yer almaktadır. Arkeoloji ve etnografya bölümünde müze koleksiyonu sergilenmekte" dedi. 

Müzenin resmi olarak açılmadığını, ilerleyen dönemde Bakanlığın izniyle açılış töreni yapmak istediklerini dile getiren Karatatar, yeni müzede çok sayıda turist ağırlamayı hedeflediklerini kaydetti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 8 milyon yıllık fosiller meraklılarını bekliyor haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro