eposta yazdır zoom+ zoom-

696 sayılı KHK niye olay oldu! Bir bilen yazdı 4 vahim hata

696 sayılı KHK niye olay oldu! Bir bilen yazdı 4 vahim hata

24 Aralık 2017 tarihli resmi gazetede yayınlanan 696 sayılı KHK iç savaş çıkarır eleştirileri ile gündeme oturdu. Hükümet KHK'nın 15 Temmuz ile sınırlı olduğunu söylese de maddenin ucunun açık olması endişe kaynağı. Hukukçu kökenli Taha Akyol 696 sayılı KHK'nın vahim yönlerini sıraladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 26-12-2017 08:54 - Güncelleme: 26-12-2017 09:13

OHAL kararnamelerinden sonuncusu kamuoyunda büyük tartışma yarattı. 696 sayılı KHK'nın 121. maddesinde yer alan 'siviller' düzenlemesinin ucu açık bırakılınca bu 'iç savaş' çıkarır eleştirileri yükseldi. Dün Mahir Ünal ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, maddenin 15 Temmuz darbe girişimindekilerle sınırlı olduğunu açıkladılar.

Ancak hukuken bağlayıcı KHK metnine 'sözlü' sınırlama getirilmesi pek tatmin etmedi. Hukukçu kökenli Hürriyet Gazetesi yazarı Taha Akyol, 696 sayılı KHK'nın neden hatalı olduğunu izah etti ve vahim hataları sıraladı. İşte bir uzman olarak söyledikleri;

DÖRT YANLIŞ

- Bir: Kanunlarımızda “terör eylemi” diye bir tanım yoktur; bunun yerine darbeyle ilgili Ceza Kanunu maddeleri yazılmalıydı!

- İki: Madde darbe girişiminden başka ayrı kategori gibi “terör eylemleri”nden bahsediyor. Mahir Ünal ise buradaki “terör eylemi”nden kastın da darbe eylemleri olduğunu şifahen söylüyor!

- Üç: Maddede “bunların devamı niteliğindeki eylemler” deniyordu; günümüze kadar sündürülebilirdi! Mahir Ünal’a göre bundan da maksat “sadece 15 ve 16 Temmuz günleri” imiş!

- Dört: KHK’daki “bastırma eylemi” kavramının da hukuki tanımı yoktur, keyfiliğe açıktır...

696 SAYILI KHK'NIN ESASA İLİŞKİN HATALARI

Esasa ilişkin yanlışlar ise KHK’larla adil yargılanma hakkının ihlali, hak arama özgürlüğünün kısıtlanması, masumiyet karinesinin rafa kaldırılması gibi ciddi haksızlıklar getiriyor; üstelik itiraz yolları ya kapalı veya bilerek çok uzatılmış durumda...

696 SAYILI KHK NEDEN OLAY OLDU?

696 sayılı KHK'da yer alan düzenleme darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket eden sivillere cezai sorumsuzluk getiriyor. KHK'ya yönelik eleştirilerin sebebi ise bunun 15 Temmuz ile sınırlı olduğunun net bir şekilde belirtilmemiş olması.

AK Parti'den KHK açıklaması! Sivillere yönelik düzenleme kimi kapsıyor?

696 sayılı KHK'daki siviller fıkrasının aslı olan 37. madde

Bu madde iç savaş çıkarır! Süleyman Özışık yazdı

 

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 696 sayılı KHK niye olay oldu! Bir bilen yazdı 4 vahim hata haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR10 YORUM
  • nana 26 Aralık 2017 11:00 taha akyol böyle dediyse asla böyle değildir. bu khk 15 temmuz da kahraman sivilleri korumaya yöneliktir. olayı başka yerlere çekmeyelim. çekenler ya fetö sempatizanı ya da 15 temmuz ruhunun dışında ki guruhtur.

    CEVAP YAZ 0 5
KİMDİR ?
Taha Akyol
TAHA AKYOL KİMDİR?

Taha Akyol 1946 yılında Yozgat'ta doğdu. Babası Mustafa, annesi Fatma Akyol'dur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Yozgat'ta tamamladı.İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitiren Taha Akyol, yazarlık mesleğine 1977 yılında Herg

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro