657'ye göre memurların aylıksız izin hakları nelerdir?

Sosyal Güvenlik Uzmanı Şevket Tezel, memurların aylıksız izin hakları konusunda şu bilgileri verdi:

‘Memurların aylıksız izin hakları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 108. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre memurların aylıksız izin haklarını 4 kategoride değerlendirebiliriz.

İlki; en az 5 yıl hizmet süresini tamamlamış memurlara en fazla iki defa kullanmak kaydıyla toplam 12 aya kadar aylıksız izin verilebilir. İkinci olarak; ağır bir kaza geçirmiş veya uzun süreli bir hastalığa yakalanmış eş, çocuk, kardeş, anne ve babalardan dolayı ücretli refakat izni almış olan memurların, maksimum 6 aylık olan bu refakat izninden sonra olmak üzere en fazla 18 aya kadar aylıksız izin verilebilir. üçüncü olarak; doğum yapan memurlara doğum sonrası aylıklı izin ve tam aylıklı, yarı süreli çalışma hakkını kullandıktan sonra başlamak üzere 24 aya kadar aylıksız izin verilebilir. 

Keza doğum yapan gibi en fazla 3 yaşını doldurmuş çocuğu evlatlık edinen memura da yine 24 aya kadar aylıksız izin hakkı verilebilir.

Son olarak yurt dışında burs kazanmış, yurt dışında uluslar arası bir kuruluşta görev almış veya Türkiye’deki bir kamu kurumundan yurt dışına sürekli veya geçiçi bir görevle gönderilmiş memurların, memur olan eşlerine aylıksız izin verilebilir.’

  • Soru - Cevap 03 Mart 2016 10:52
  • SİTENE EKLE
  • PAYLAŞ fb tw gp

YORUM YAZIN 657'ye göre memurların aylıksız izin hakları nelerdir? videosuna yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU VİDEOYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro