eposta yazdır zoom+ zoom-

65 yaş aylığı kimler alabilir şartlar neler?

65 yaş aylığı kimler alabilir şartlar neler?

65 yaş ayılığı kimler alabilir? Devletin imkanlarından biri olan 65 yaş aylığı şartları merak ediliyor. 65 yaş aylığı alma şartları detaylarıyla internethaber'de.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-11-2017 16:51 - Güncelleme: 20-11-2017 16:51

65 yaş aylığı kim nasıl alacak? 65 yaş aylığı almak için birçok şart bulunuyor. 65 yaşına gelmiş vatandaşlar maaş almanın koşullarını merak ediyor. Gelin hep birlikte bakalım.

Sosyal güvencesi olmayan veya alma sürecinde bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor. Yaşlılık maaşı almanın yolu kolaylaştırıldı. Yaşlılık maaşı almaya aday olan kişi daha önce ailesi ile beraber değerlendiriliyordu. Yeni düzenleme ile artık kişiler çocukları ile beraber değil sadece kendisi ve varsa eşi ile değerlendirilecek. 65 yaş aylığı alabilmek için 3 temel şart var.

65 yaş aylığı alabilmeniz için öncelikle 65 yaşı doldurmanız gerekiyor. Aynı zamanda sosyal hizmetlerden yararlanmamanız da diğer şartlar arasında.

İlk şart 65 yaşını doldurmuş olmak. İkinci olarak, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin aylık alabilmesi için hiçbir sosyal güvencesi olmaması, yani emekli olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul veya yetim aylığı almaması ve herhangi bir işte çalışmaması gerekiyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor. Üçüncü şart, gelir. Kişi başına düşen gelir 423 liranın altındaysa maaş bağlanıyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

*Vatandaşlar öncelikle Valilik veya Kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden BaşVuru evraklarını alacak.
*İl veya ilçe idare kurulu tarafından verilen muhtaçlık kararı belgeleri alacak.
*Alınan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.
* SGK alınan belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek.
*65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden ‘vasi’lik kararı alınacak.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 65 yaş aylığı kimler alabilir şartlar neler? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Kadir 28 Mart 2018 10:04 Bu aylığın bağlanması için başvurulan yer sadece her il ve ilçede kurulu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır. Bir çalışan olarak söylüyorum bunu. Defterdarlık ve Mal Müdürlüğü ile hiçbir alakası yok. Kim veriyor size bu bilgileri. Haberi düzeltin lütfen. Bir haber yapınca ezbere yapmayın araştırın biraz.

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro