YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 07 Eylül 2015 17:45 - Güncelleme: 28 Ekim 2015 00:40

400 Vekil

Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük terör saldırılarından bir tanesi yaşandı dün gece fakat bir şekilde Erdoğan muhalifi herkes “400 Vekil” yalanıyla Erdoğan’a yüklendi. Tam bir akıl tutulması, mükemmel düzeyde çalışılmış bir algı operasyonu.

Erdoğan “400 vekil sivil anayasanın inşası için gerekliydi” demesine rağmen başta Hürriyet ve Zaman, arkalarından Cumhuriyet, Sözcü ve saz ekibinin diğer fertleri aynı başlığı attı, aynı manşeti kullandı. “Tayyip, 16 şehit verdiğimiz gece canlı yayına çıktı. 400 vekil verilseydi bunlar olmazdı dedi “

Manşet böyle fakat Erdoğan bu sözleri söylemedi. Sözlerinin çarpıtılmasıyla ilgili olarak açıklama da yaptı fakat 400 Vekil ile ilgili atfettikleri yalanı hala yaymaya, paylaşmaya devam ediyorlar.

Dün kan donduran saldırıyla uykularımız kaçtı, ciğerimiz yandı, kanımız dondu fakat gündemin büyük bölümünü 400 vekil tartışması oluşturuyor. Tesadüf mü? İnsanların kinlerini ve nefretlerini, terör saldırısını düzenleyene değil de ülkenin Cumhurbaşkanı’na karşı yapmaları.

Bir anda herkes aynı şeyi düşündüğü, inandığı için mi aynı cümleleri kurdu yoksa kitlesel bir algı operasyonu mu var?

Bu ülkede Kürt oylarının büyük bölümünü bir Türk partisinin alıyor olmasından rahatsızlık duyanların başlattığı bir algı operasyonu bu.

Fatih’teki sakallı ciğerci abiyi IŞİD militanı olarak yaftalayıp, ciğerci abi ile Bilal Erdoğan’ın birlikte çekilmiş fotoğraflarını basın toplantısında dünyaya “Bilal Erdoğan IŞİD’e destek veriyor” propagandası yapan CHP Basın Sözcüsü Haluk Koç ile Mit Tırlarının içindeki silahlar IŞİD’e gidiyordu diyerek manşet atan Zaman Gazetesi, anayasal zorunluluk sebebiyle HDP’den bakan almak zorunda olan seçim hükümeti için “Ak Parti ve HDP el ele seçime gidiyorlar” diyen Sözcü Gazetesi bugün bu oyunun en büyük ortaklarıdır.

Bu insanlara “Erdoğan, madem savaşı koltuk sevdası için çıkardı, ilk kurşunu neden PKK sıktı” diye sorduğunuzda size mantıklı tek bir cevap veremezler.

Madem Erdoğan Kobani’nin IŞİD’in eline geçmesini istiyordu, neden Peşmerge’ye tüm milliyetçi tepkilere rağmen sınırlarımızdan geçişine izin verdi diye sorduğunuzda size makul tek bir gerekçe sunamazlar.

Neden Kobani’de IŞİD’e karşı savaşırken yaralananlar, Türkiye’de tedavi edildi diye sorduğunuzda yolsuzluk iddialarından bahsederler, diktatör Erdoğan derler, basın özgürlüğü diye bağırırlar.

Dertleri gerçekler değil. Dertleri vatan değil. Dertleri insanı yaşatmak değil. Dertleri Erdoğan’ın Kürt’lerden aldığı oylar. Düne kadar barış süreci için “Devlet doğuyu PKK’ya bıraktı, oradaki otoritesini kaybetti, yazıklar olsun “diyenler, bir tek gün bile barış sürecine destek vermeyenler, PKK’nın çatışmasızlığı bozmasıyla beraber “Erdoğan’ın koltuğu için savaşıyoruz, savaş istemiyoruz” cümleleri kurmaya başladı.

PKK 13 yaşındaki Fırat’ı katlettiğinde gazetelerinde 2 puntoluk yer ayırmadılar. HDP’li olmamak dışında hiçbir suçu ve günahı olmayan Yasin Börü, dövülerek öldürüldüğünde tek kelime etmediler.  Ak Parti’nin Diyarbakır’daki eski gençlik kolları başkanı öldürüldüğünde üzerlerine gece çökmüş gibi sessizliğe büründüler. Bizler her gün barış diyerek bağırdıkça, onlar bizi iktidar yalakası ilan etti.

Barış sürecine karşı olmalarına rağmen, barış sürecinin bozulmasından rahatsızlık duydular.

Ve tüm rahatsızlıklarını Erdoğan’a bağladılar.

400 kiloluk patlayıcıyı yola döşeyenlere tek kelime etmeden, o patlayıcıların orada olduğu asker tarafından anlaşılmasın diye üzerine asfalt dökenleri sorgulamadan yaşanan her olayı Erdoğan’ın şahsi çıkarı için bilinçli şekilde idare ettiğini iddia edenler, bunları kanıtlayacak ellerinde tek bir belge olsa bizlere göstermezler miydi?

Sakallı ciğerciyi IŞİD militanı sandıklarında basın toplantısı düzenleyecek kadar heyecan içerisinde suç arayanlar, gerçekten IŞİD’e destek verilmiş olsaydı taş üstünde taş bırakırlar mıydı?

Ellerinde tek bir gerçekçi kanıt yok. Olmadığı için bu yalanlarla şehitlerimiz üzerinden siyaset yapılıyor. Şırnak’ta şehit veriyoruz, CHP “Ak Partililerin çocukları askerliklerini bedelli yaptı” diyor. Konu Uzman Çavuşumuzun PKK tarafından şehit edilmesi değilmiş gibi hedefi siyasilerin evlatlarına yöneltiyor.  Sanki 2 yıl önce defalarca bedelli askerlik önergesini CHP meclise sunmamış gibi, sanki CHP’liler arasında bedelli askerlik yapan evlatlar yokmuş gibi saldırıların içeriklerini çarpıtmak, yaşanan her olayda hedefi Erdoğan ve çalışma arkadaşlarına yöneltmek gibi gayretleri var. Eğer konuyu Erdoğan’a getirmezlerse,  PKK’yı kınamak zorunda kalırlar. Konu PKK’ya döner. Gündem PKK’nın eylemleri olur. Olmasın diye sürekli topu Erdoğan’a atıyorlar. Suçlu her zaman Erdoğan olmalıdır mantığı ile hareket ediyorlar.

Dün hepimiz büyük bir acı yaşadık fakat dün de bugün de bazılarının tek derdi Erdoğan.

Eğer bu sorunun çözülmesi isteniyorsa, hedef Erdoğan olmamalı. Hedef PKK olmalıdır. 

twitter.com/umitsamimi
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 400 Vekil yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro