eposta yazdır zoom+ zoom-

4 ay boyunca dağlarda kalacaklar

4 ay boyunca dağlarda kalacaklar

VAN'da karların erimesi ve havaların ısınmasıyla birlikte yaylacılar yüksek rakımlı dağlara çıkmaya başladı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-05-2017 05:00 - Güncelleme: 19-05-2017 05:00

Hayvanlarına bol ot yedirip iyi verim almak isteyen Çataklı çiftciler, 4 ay boyunca dağlarda yaşayacak.

Van ve bölgede havaların ısınmasıyla birlikte yaylacılar, köylerini boşaltıp dağlara çıkmaya başladı. Yaylada erkekler çobanlık yaparken, kadınlar ise keçi ve koyunları sağarak taze sütlerden otlu peynir yapıyor. Yaklaşık yılın 4 ayı dağlarda hayvanlarına iyi ot yedirip, iyi verim almak isteyen yaylacılar, hava sıcaklığının artmasıylada daha yükseklere çıkacak.

Koyun ve keçilerin iyi gelişmesi ve yüksek süt verimi için yıllardır bu şekilde yaylalara çıktıklarını anlatan Abdurrahman Kıpçak, "Soğuk ve uzun geçen kış ayının bitmesiyle birlikte yaylalara çıktık. Yayla kültürü bize atalarımızdan yadigar bir gelenek. Biz de bunu babalarımızdan öğrendiğimiz şekilde yürütüyoruz. Yaylalara çıkmak burada yaşamak çok zor. Ama buna mecburuz yaylalar hayvanlarımızın gelişimi ve yüksek süt verimi almamız için önemli. Çünkü biz buradan elde ettiğimiz süt, peynir ve yünleri satarak önümüzdeki kışı geçireceğiz" dedi.

GENÇLER YAYLAYA ÇIKMAK İSTEMİYOR

Gençlerin hayvancılığı bıraktığını ve yaylalara çıkmak istemediğini de belirten Kıpçak, "Yayla hayatı ne kadar zor olsa da bir çok zevkli tarafı var. Ama gençler buralara gelmek istemiyor. Yaylalara çıkanlar genelikle orta yaşlı insanlar. Umarım bu kültür, Koçerlik devam eder. Yetkililerin yaylacılara ve bölgedeki çiftçilere destek vermesini istiyoruz" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 4 ay boyunca dağlarda kalacaklar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • gerçekçi 19 Mayıs 2017 09:56 evet izin verilirse orda kalacaklar ama malesef kaç gündür güvenlik gerekçesiyle bekletilip perişan oldolar hakkari ve ilçeleri aylardır maları kalmadığı için eti ya vandan ya diyarbakırdan getirmek zoronda kalıyurlar birinci derecede çifçilikle geçinmek zorunda olan bu coğrafya bu güvenlik gerekçesiyle aç perişan doromdalar

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro