eposta yazdır zoom+ zoom-

25 Haziran kimlere tatil-seçimin ertesi günü yarım gün mü?

25 Haziran kimlere tatil-seçimin ertesi günü yarım gün mü?

Seçimin ertesi günü tatil mi, 25 Haziran pazartesi kimlere tatil oldu, resmi tatil mi olacak soruları seçim yaklaştıkça merak konusu oldu. 25 Haziran'ı resmi tatil sananlar için gerekli açıklama Başbakanlık kaynaklarından geldi. 25 haziran pazartesi günü seçimde görevli olan öğretmenlerin için tatil olacak. Kamu çalışaları ve özel sektör çalışanları için 25 Haziran'da mesai var.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 20-06-2018 14:30 - Güncelleme: 20-06-2018 14:30

25 Haziran tatil mi, kimlere 25 Haziran pazartesi günü tatil olacak soruları neredeyse tüm çalışanların gündeminde. 24 Haziran genel seçimlerinde görev alacak öğretmenler için özel bir açıklama yapan Başbakanlık, seçimde görevli öğretmenlerin 25-29 Haziran arasında idari izinli sayılacaklarını belirtti. Yani bu açıklamaya bakıldığında 25 Haziran'da tüm çalışanlar ya da tüm öğretmenler değil görevli öğretmenler idari izinli sayılacak. Özetle; 25 Haziran pazartesi günü resmi tatil değil.

"Öğretmenlerimizin, mesleki çalışma takvimini hem bayramlarını güzelce geçirebilmeleri hem de seçim sürecinde demokratik haklarını rahatça kullanabilmeleri açısından revize ettik. Öğretmenlerimiz mesleki çalışmalarının ilk haftasını, 9-13 Haziran tarihleri arasında, görev yaptıkları okullarda, ikinci haftasını, 18-22 Haziran tarihleri arasında ise istedikleri il ve ilçelerde başvurularını yaparak yürütecekler. 14 Haziran Arife Günü ve 25-29 Haziran tarihleri arasında idari izinli sayılacaklar."

İDARİ İZİN NEDİR: İdaresi izin ya da diğer adıyla idari tatil sadece 657 sayılı kanun kapsamında yer alan devlet memurlarını kapsayan bir izin türüdür. İdari izin verildiğinde devlet memurları haricinde özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamamaktadır. Sadece memurlar değil, devlet sanatçıları, belediye görevlileri, devlet sahne sanatçıları da idari izinli sayılmaktadır. İdari izin bir bakıma kişinin çalıştığı kurum tarafından verilen izin anlamını taşımaktadır. İdaresi izin, Bakanlar Kurulu kararı neticesinde çalışma gününün tatil ilan edilmesi demektir. Bu tatil, kanunu tatil olmayıp adından da anlaşılacağı gibi tamamen idari bir tatildir.

İDARİ İZİN RESMİ TATİL YERİNE GEÇER Mİ: Kanuni tatillerde yasal süreler durmaktadır. Örnek olarak bir şeye itiraz edeceksiniz ve 7 gün süreniz var. Bu sürenin bitişi kanuni tatile denk gelirse süreniz işlemez ve ilk iş gününe kadar uzar. Ancak idari tatilde süreler işler ve sanki tatil değilmiş gibi işlemeye devam eder. Bu hususa dikkat edilmezse hak kaybı yaşanabilir.

Ne yazık ki idari tatil ve resmi tatil oldukça fazla karıştırılan kavramlardır. Kısaca belirtmek gerekirse: Resmi tatilde bütün iş yerleri tatil iken, idari tatilde kurumlar kapanmıyor, işler normal mesaideki gibi devam ediyor. Tek farkı nöbetçi olarak bırakılan bir ya da bir kaç memur.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 25 Haziran kimlere tatil-seçimin ertesi günü yarım gün mü? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR0 YORUM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro