eposta yazdır zoom+ zoom-

2. İmralı görüşmesine gidecek 2 isim

2. İmralı görüşmesine gidecek 2 isim

Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, İmralı'ya gidecek ikinci heyetin kimler olduğunu yazdı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-01-2013 09:37 - Güncelleme: 28-10-2015 11:58

İkinci İmralı görüşmesine Ahmet Türk ile gidecek. Aysel Tuğluk ve Gültan Kışanak ise PKK'lılarla kucaklaştığı için veto yedikleri iddia ediliyor.

Devletin terörü sonlandırma adına Abdullah Öcalan ile başlattığı yeni süreç devam ediyor. İkinci İmralı görüşmesine kimlerin gideceği merak konusuydu. Hatırlanacağı üzere ilk ziyarette Ahmet Türk ve Ayla Akat vardı. İşte bulanık görüntüyü Radikal Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can netleşirdi.

Son haftadaki gelişmelerden yola çıkan yazar, Ankara'da edendiği izlenimleri bugünkü köşesinde aktardı.

Diyarbakır'daki törenin Ankara'da olumlu karşılanması ve Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Yalçın Akdoğan'ın Star'daki yazısında verdiği iyimser mesajları tahlil eden Can'a göre Akdoğan, Öcalan ile İmralı’da başlatılan yeni çözüm sürecini hükümet açısından kavramsal bir zemine oturtmaya çalışıyor.

İKİ İSİM VETOLU

Yazar, Akdoğan'ın yazısından ikinci görüşmenin her an olabileceği izlenimini edindiğini belirtiyor. BDP'lilerin 4 kişiyle İmralı'ya gitmek istediğini sözlerine ekleyen yazar, Akdoğan'ın Ahmet Türk ve Selahattin Demirtaş'a övgü yağdırmasına dikkat çekiyor. "Görüşmeye Türk ve Demirtaş gidecek" diyen Can, nedenini de  şöyle açıklıyor:

(...)Bunun iki sebebi var. Bir, Gültan Kışanak ve Aysel Tuğluk PKK’lılarla kucaklaştıkları için devlet katında hâlâ ambargolular. Dolayısıyla ikinci heyette yer almaları bu aşamada pek mümkün görünmüyor. 

İki, cenaze töreninde en çarpıcı ve yapıcı mesajları Selahattin Demirtaş verdi. Demirtaş’ın konuşmasında sarf ettiği şu sözlere bir bakın: “Barışa susamış bu topraklar ellerini kollarını açmış, onurlu bir barışı beklerken, kimse bu halkı başka bir şeyle suçlamasın. Bizimle yüz yıllık Kürt sorununu müzakere ederek çözmek isteyenler bu halkın geniş yüreğine güvenebilirler. ‘Bu topraklara artık genç bedenleri değil savaş zihniyetini gömelim’ diyorsanız biz hazırız.

Şimdi tarihin bu en kritik dönemlerinde geleceğimizin, halkımızın geleceğinin belirlendiği günlerde eğer biz değerlerimize layık olmak istiyorsak yapacağımız şey sabırlı olmaktır.”

PAYLAŞ tw fb gp
KİMDİR ?
Selahattin Demirtaş
SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR?

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aslen nereli, ailesinin kökeni nedir, eşi Başak Demirtaş ve kızları hakkında bilinmeyenler neler? İşte Selahattin Demirtaş'ın eşi, ailesi ve çocukları ile biyografisi; Selahattin Demirtaş, 10 Nisan 1

DEVAMI » Abdullah Öcalan
ABDULLAH ÖCALAN KİMDİR?

1948 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi Amara (Ömerli) köyünde doğdu. İlkokulu Amara’da, ortaokulu Nizip’te okuduktan sonra 1966’da Ankara Tapu Kadastro Meslek Lisesi’nde yatılı okudu. 1969 yılınd

DEVAMI » Ahmet Türk
AHMET TÜRK KİMDİR?

Ahmet Türk (d. 2 Temmuz 1942, Dargeçit), 11 Aralık 2009 tarihinde kapatılan DTP'nin son genel başkanı, uzun yıllardır siyasetin içinde bulunan Kürt asıllı Türk siyasetçi.12 Haziran 2011 tarihinde yapılmış olan 24.

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro