eposta yazdır zoom+ zoom-

17 ülke oruç tutmaya yarın başlayacak o ülkeler bakın hangisi

17 ülke oruç tutmaya yarın başlayacak o ülkeler bakın hangisi

TÜRKİYE Ramazan ayına bugün başlarken Ortadoğu'da yer alan bir çok ülke bizden bir gün sonra oruç tutmaya başlayacaklar. Yarın oruca başlayacak olan ülkeler listesinde 17 ülke bulunuyor. İşte o ülkeler;

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 16-05-2018 13:50 - Güncelleme: 16-05-2018 14:09

Türkiye'de ramazan ayı başlarken 17 Arap ülkesi, hilalin gözüküp-gözükmemesi, İslam hukuku kurumlarının kararları çerçevesinde yaşanan farklı görüşler nedeniyle ramazan ayına bir gün sonra giriyor. Yarın oruca başlayacak olan ülkelerin tamamı Ortadoğuda bulunuyor. İşte yarın oruca başlayacak ülkeler:

-Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Ürdün, Filistin, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir

HİLAL GÖRÜNMEDİ DİYORLAR: Suudi Arabistan Yüksek Mahkemesinden yapılan açıklamada, ramazan ayının perşembe günü başladığı ifade edildi. Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin yaptığı yazılı açıklamada, hilal görünmediği için şaban ayının çarşamba günü tamamlanacağını ve perşembe günü ramazana girileceğini aktardı.

Ürdün Müftüsü Hüseyin Halayle ise, çarşamba günü şaban ayının son günü olduğunu ve ilk orucun perşembe günü tutulacağını söyledi.

Katar Hilali Gözetleme kurullarından yapılan açıklamalarda da gözlemler sonucu ramazan ayının başlangıcının perşembe günü ilan edildiği bildirildi.

BAE, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Yemen, Irak, Lübnan, Suriye, Mısır, Sudan, Libya, Tunus ve Cezayir'deki dini kurumlardan yapılan açıklamalarda da ramazan ayının ilk gününün perşembe olarak belirlendiği kaydedildi.

RAMAZAN BAYRAMI DA BİZDEN SONRA: 17 ülke ramazan bayramını da bizde bir gün sonra kutlayacak. Türkiye 15 Haziran cuma günü bayramı kutlamaya başlarken Arap ülkeleri o gün arefe gününde ve oruçlu olacaklar. Bu 17 ülkede Ramazan bayramı 16 Haziran cumartesi günü başlayacka.

Farklılık nereden kaynaklanıyor?
İslam hukukunda, esas alınan ay takvimi, başlangıcı ve bitişi ayın hareketlerine göre belirlenen aylardan oluşuyor. Ramazan ayı da ay takvimine göre her sene değiştiğinden, oruca başlayabilmek için öncelikle, ramazan ayının başladığını tespit etmek gerekiyor. İslam fıkhında yeni ayın tespiti için iki görüş bulunuyor. Aybaşlarının belirlenmesinde çıplak gözle görülme yöntemini tercih edenler ile bilimsel ölçüm ve hesaplamaları esas alan fıkıh otoriteleri, zaman zaman tarihlendirme konusunda farklılaşıyor.

İslam ülkelerinin bazıları hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini veya görülebilirliğini değil kendi ülkelerinde görülebilirliğini esas alması nedeniyle de ramazanın başlangıcında farklılıklar yaşanabiliyor.

Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı da ramazan ayının başlangıcı ve bayramların tespitinde, öteden beri İslam alimlerinin büyük çoğunluğunca benimsenmiş hilalin yerel görülmesini değil dünyanın herhangi bir yerinden görülmesini (ihtilaf-ı metali) esas alıyor.

Orucu bozan şeyler! Bunu yapan 60 gün kefaret orucu tutar

Orucu neyle açmalı Hurma mı zeytin mi? Ezber bozan iddia

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN 17 ülke oruç tutmaya yarın başlayacak o ülkeler bakın hangisi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR16 YORUM
  • Misafir 18 Mayıs 2018 11:18 Hilal gorunmedi iste... dagilin lan evlerinize simdi...

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro