YAZARLAR

Ümit SAMİMİ

Ümit SAMİMİ

umitsamimi@gmail.com @ rss Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2017 08:25 - Güncelleme: 17 Temmuz 2017 08:25

15 Temmuz'dan ders çıkardık mı?

Yaşanan hadisenin gerekçelerini tam olarak belirleyemezsek, sonuçlarını da doğru değerlendiremeyiz. 15 Temmuz Darbe Girişimi, bir sonuçtur. Ne yazık ki birçok gerekçesi bulunmaktadır. Emperyalist güçlerin emelleri, devlet içerisindeki kadrolaşmaya sessiz kalınması, toplumdaki kutuplaşma, fakir çocukların bazı cemaatlerce yetiştirilip militanlaştırılması, dini duyguların sömürülmesi, finansal ve siyasal kuvvetin yanında olma arzusu gibi belki de onlarca temel başlık altına sayfalarca makaleler yazılabilir.

Ben, kendimce en önemli olanının üzerinde durmak istiyorum.

FETÖ’nün işlediği suçlara(Ergenekon, balyoz vs), toplumun büyük bir kesimi neden hiç inanmadı sorusunun cevabı, milli kültürümüzle açıklanabilir.  Hatta bir başka soruyla dahi izah edebiliriz.

CHP’li bir belediyenin yolsuzluk yaptığına kaç CHP’li seçmen inanır?

Aynı suali diğer siyasi partiler ve onların seçmenleri için de sorabilirsiniz. Sonuç büyük oranda değişmeyecektir. Hatta listeye diğer cemaatleri, spor camiamızı, memleket derneklerimizi de dahil edebilirsiniz.

Bireyin kendi ideolojisi her neyse, o inanca yakın kişinin yanlışlarını görmezden gelmesi toplumun neredeyse kültürü haline dönüşmüş durumda. Tüm siyasi partileri kastederek söylüyorum halkımızın ideolojik saplantıları idarecileri umursamazca davranabilme cesareti vermektedir.

İşte size sınırsız suç işlenebilecek sızıntı alanı. Halk arasındaki ayrışmaları kullanarak kadrolaşma, liyakat sahibi olmayan yakınların, akrabaların, dostların kayırılması, yolsuzluk yapılabilmesi, işlenen suçların görmezden gelinebilmesi gibi birçok illegal faaliyet gerçekleştirilebilir.

Hatırlayalım, FETÖ kendisinden olmayanı kamuda dışlarken, kendinden önceki kadrolaşmaları işaret ederek işlediği suçları dindar kesimin gözünde meşrulaştırabilmişti.

Lisan eğitimini tamamlama hakkı elinden alınan başı örtülü öğrencilerin mağduriyetini sömürerek, üniversitelerde kadrolaşabilmişti.

Askerdeki oğlunu görmeye gelen tesettürlü annenin içeriye alınamıyor olmasını gerekçelendirerek emir komuta zincirini işlemez hale getirebildiler.

Tek tek kurumları saymaya gerek duymuyorum. Bugün FETÖ’cülerin tamamını cezalandırabiliriz fakat kadrolaşmaya, kendimizden olanı mazur görmeye, bizden olmayanı karalamaya devam ettiğimiz sürece benzer darbelerle karşılaşmaya devam edeceğiz.

Başına gelen musibetlerden ders alıyorsa insan, belanın kendisi dahi nimettir. Sanırım biz bu nimetten dahi yararlanamayacağız.

Vesselam
PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN 15 Temmuz'dan ders çıkardık mı? yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Erol Baron 22 Temmuz 2017 10:25 Bu güzel ve mantık dolu yazı 2 ayrı yorum gerektiriyor..... Yorum 1)...Birilerinin "reisinin" dilinden düşürmediği şarkı gibi -- bana her şey seni hatırlatıyor-- dediği gibi, yazınız da FETÖ ile beraber -maalesef- AKP'yi de hatırlatıyor...... Yorum 2)...Menfaati da unutmadan, bir kişi kendisini zihinsel algı, deneyim veya ilgi sınırı nereye götürürse o kişi körü körüne oraya gider.

    CEVAP YAZ 0 1
REKLAM
Ümit SAMİMİDİĞER YAZILARIÜmit SAMİMİ
TÜMÜ

AÇIK GÖRÜŞ TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro