15 Temmuz günü araçla keşif yapmış!

3. Ordu Komutanlığına bağlı eski 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş'ın 15 Temmuz günü, darbe girişimi başlamadan önce sivil bir araçla kentteki kamu kurum ve kuruluşları ile kritik noktalarda keşif yaptığı belirlendi.

15 Temmuz günü araçla keşif yapmış!

Erzincan'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine katıldığı ve örgütle ilişkili olduğu gerekçesiyle hakkında dava açılan dönemin 3. Ordu Komutanlığına bağlı eski 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş'ın 15 Temmuz günü, darbe girişimi başlamadan önce sivil bir araçla kentteki kamu kurum ve kuruluşları ile kritik noktalarda keşif yaptığı belirlendi.

15 Temmuz günü araçla keşif yapmış!

FETÖ/PDY'nin darbe girişimine ilişkin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş tarafından, aralarında eski Tuğgeneral Yüksel Gönültaş'ın da yer aldığı 17'si tutuklu 44 askeri personel hakkında yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan ve Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 183 sayfalık iddianamede, hain darbe girişimine ilişkin detay ve delillere yer verildi.

15 Temmuz günü araçla keşif yapmış!

Davanın iddianamesinde, Gönültaş'ın, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi öncesi 15.00 sıralarında emir astsubayı ile kendisine tahsis edilen beyaz renkli Renault Clio marka sivil bir araçla Tugay'dan çıktıkları, Gönültaş'ın şoförüne emir vererek 'ben Erzincan'ı bilmiyorum, bana Erzincan'ı anlat' diyerek kentteki valilik, adliye, İl Emniyet Müdürlüğü, Özel Harekat ve Çevik Kuvvet şube müdürlükleri, Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE) Merkezi ve cezaevi binası gibi bazı kamu kurum ile kuruluşlarını gezip şoföründen bilgi aldığı anlatıldı.

Gönültaş'ın özellikle keşif sırasında Erzincan Belediye binasıyla yakından ilgilendiği belirtilen iddianamede, sanığın belediye binasının giriş çıkışlarına baktığı, binanın arka tarafındaki Aşevi binasında inceleme yaptığı aktarıldı.

15 Temmuz günü araçla keşif yapmış!

İddianamede, ayrıca Gönültaş'ın şoförüne "Ben çok ceza yiyorum, bu MOBESE'ler nerede?" diye sorduğu, bunun üzerine şoförün bildikleri birkaç MOBESE kamerasının yerini söylediği anlatılan iddianamede, sanık ve emir astsubayının daha sonra aynı araç ile MOBESE merkezine gittikleri ve buradan yerini sordukları vali yardımcılarının oturduğu konutlara baktıkları dile getirildi.

Gönültaş ve emir astsubayının, vali yardımcılarının oturdukları konutlarda keşif yaptıktan sonra aynı sivil araç ile Tugay'a döndüğü belirtildi.

İfadesinde, MOBESE kamarası kayıtlarını inkar etmeyen ancak çeşitli gerekçelerle hakkındaki suçlamaları reddeden Gönültaş, darbe girişimi ile ilişkisi olmadığını savundu.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro